خدمات پكيج ایران رادیاتور

خدمات پكيج بوتان

نصب، تعمير و سرويس انواع پكيج و آبگرمكن

لوگو ایران رادیاتور
لوگو بوتان
لوگو بوش

پشتیبانی به صورت آنلاین


برای ثبت درخواست انلاین

را کلیک کنید

درخواست سریع سرویسکار


شماره تلفن تماس

را کلیک کنید

لوله دودکش پکیج و پکبج

نصب دودکش پکیج از اصلی ترین اقدامات برای حفظ ایمنی و سلامت افراد است. جهت خروج گازهای سمی و دود ناشی از احتراق باید در زمان نصب دودکش اصول مهم ایمنی رعایت شوند. شناخت محل هایی که نصب پکیج ممنوع است، رعایت فاصله استاندارد دستگاه با در و پنجره، جنس مناسب لوله دودکش، محل مناسب نصب بخشی از این اصول هستند. 

توجه به این قواعد و نکات انتخاب و نصب دودکش دوجداره پکیج در انواع بدون فن و فن دار، ضمن جلوگیری از اشتباهات رایج نصب، هم سلامت ساکنین را تامین می کند و هم از اختلال عملکرد گرمایشی دستگاه جلوگیری می نماید.

آموزش اصول مهم درباره نحوه نصب دودکش پکیج

دودکش پکیج

در کنار توجه به اصول مهم نصب دستگاه های گرمایشی چون انتخاب بهترین مکان برای نصب رادیاتور، پکیج و…، برای اجزای وابسته این دستگاه ها مانند دودکش نیز رعایت این اصول ضروری است. اصول کلیدی برای حفظ ایمنی نصب دودکش ها را می توان به صوت زیر خلاصه کرد.

 1. حفظ فاصله مناسب بین پکیج از در و پنجره ها
 2.  مجاورت نداشتن دودکش با متریال های حساس به دما 
 3. جنس مناسب لوله های دودکش
 4. محل مناسب برای نصب دودکش دوجداره پکیج
 5. مسدود نبودن مسیر دودکش
 6. عایق بندی لوله های دودکش دوجداره
 7. استفاده نکردن از دودکش های گالوانیزه درزدار
 8. بکارگیری کلاهک H شکل برای دودکش

رعایت فاصله استاندارد پکیج از در و پنجره ها

یکی از اصول مهم نصب پکیج های دیواری این است که دودکش این دستگاه ها نباید در نزدیکی پنجره ها یا درهای ساختمان تعبیه شود. تعیین فاصله دودکش از در و پنجره با توجه به اندازه ساختمان تعیین می شود. 

بر اساس مقررات ساختمان سازی، دودکش نباید در فاصله ای کمتر از 60-30 سانتی متری در و پنجره ساختمان نصب شود. رعایت این فاصله استاندارد برای خروج کامل گازهای مضر از ساختمان و عدم ورود مجددشان ضروری است.

عدم مجاورت دودکش با متریال شیشه و پلاستیک

آبگرم کن ساده دیواری

یک اصل کلیدی دیگر در هنگام نصب دودکش پکیج های دیواری این است که نباید دودکش در فاصله نزدیک متریال هایی قرار گیرد که در نتیجه حرارت به راحتی ذوب می شوند. 

زیرا سوختن گاز و گرمای ایجاد شده در پکیج ها باعث ایجاد گازهای داغ می شود که ضمن عبور از دودکش حرارت آن را نیز بالا می برند. به عنوان مثال در ساختمان هایی که ناودان پلاستیکی تعبیه شده، نباید دودکش در فاصله نزدیک آن ها نصب شود.

جنس مناسب لوله های دودکش با توجه به شرایط

جنس دودکش در انواع پکیج های دیواری نوع ضد زنگ گالوانیزه و استیل است. لوله هایی از جنس پلاستیک یا آلومینیوم و یا متریال هایی که مقاومت خوبی در برابر حرارت و گرما، باران، زنگ زدگی و اکسید شدن ندارند مناسب نصب نیستند.

قطر و طول لوله مناسب دودکش

قطعات دودکش دوجداره پکیج

برای نصب دودکش پکیج های دیواری باید از انواعی استفاده شود که قطر حداقل 15 سانتی متر دارند. این میزان برای نصب دودکش دوجداره پکیج ها حداقل 10 سانتی متر است. طول لوله، در نصب دودکش پکیج باید مدنظر قرار گیرد. 

این کمیت باید متناسب با ارتفاع کل دودکش تنظیم شود. به عنوان مثال، برای دودکشی با قطر لوله 10 سانتی متر، طولی برابر 8 سانتی متر باید لحاظ شود.

تناسب قطر و سایز لوله و دودکش

یک نکته مهم در حفظ ایمنی نصب دودکش پکیج، اتصال درست لوله و دریچه آن است. این عمل از ورود گازهای سمی تولید شده به داخل ساختمان جلوگیری می کند. برای ایجاد این اتصال صحیح باید قطر و سایز لوله دودکش با هم تناسب داشته باشد.

تناسب طول لوله رابط و قطر لوله دودکش

به ازای هر 1 اینچ قطر لوله، طول لوله باید حداکثر 4.5 متر باشد. برای لوله هایی با قطر بیش از 1 اینچ، طول لوله باید متناسب قطر و ارتفاع کلی دودکش تعیین شود.

محل مناسب نصب دودکش

دودکش آجری پکیج و شومینه

در ارتباط با این فاکتور باید به چند اصل کلی نیز اشاره کرد:

 • لوله دودکش نباید بین دو ساختمان نصب شود؛ در غیر اینصورت احتمال مسدود شدن مسیر جریان گازهای سمی حاصل از احتراق و بازگشت گاز به داخل پکیج وجود دارد.
 • به هیچ وجه نباید لوله دودکش را از داخل سقف کاذب یا کناف عبور داد.

الزامات چگونگی نصب در محل مناسب

نکات مهم در هنگام نصب دودکش پکیج و… شامل موارد زیر می شود:

 • دودکش باید رو به بالا و به حالت شیبدار نصب شود.
 • برای خروج گازهای حاصل از احتراق باید بدنه آن را با بست به دیوار متصل کرد.
 • برای جلوگیری از ورود آب باران، انحنا یا خم سر دودکش به سمت پایین ضروری است.
 • با توجه به اصل همرفت (تمایل حرکت هوای گرم به سمت بالا) جهت خروج راحت گازهای سمی باید دریچه دودکش بالاتر از پکیج تعبیه شود.
 • دریچه دودکش نباید به صورت همراستا و افقی در کنار پکیج نصب شود. این وضعیت باعث عدم خروج گازهای سمی از دستگاه و در نهایت خاموشی شعله می شود.

باز بودن مسیر راهیابی دودکش

در زمان نصب دودکش دوجداره پکیج باید مسیر خروج گازهای سمی ایجاد شده، باز باشد. راهیابی این گازها به هوای بیرون از طریق دودکش انجام می شود. بنابراین، هر مانعی در مسیر دسترسی خروجی دودکش به هوای آزاد می تواند برای ایمنی ساکنان خطرناک باشد. 

به عنوان مثال در شرایطی که نزدیک محل نصب دودکش داکت تعبیه شده باشد، باید از باز بودن خروجی آن به هوای آزاد اطمینان حاصل کرد. ضمن اینکه داکت نباید به داخل ساختمان راه داشته باشد.

عایق بندی لوله ها در نصب دودکش دوجداره پکیج

شوفاژ و پکیج در کنار هم

در صورت نصب دودکش دوجداره پکیج، باید مدار خارجی آن ها با عایق های مناسب پوشش داده شود تا از سرد شدن دود حاصل از احتراق داخل لوله کش جلوگیری گردد. در غیر اینصورت، به دلیل کاهش قدرت کشش دودکش در تخلیه دود درست انجام نمی شود و در نتیجه پکیج خاموش می گردد.

عدم استفاده از دودکش های گالوانیزه درزدار

یک اشتباه بزرگ در زمان نصب پکیج های دیواری استفاده از مدل دودکش های گالوانیزه درزدار است. با توجه به احتمال خوردگی درز موجود در این لوله ها در صورت ترکیب با بخار آب حاصل از احتراق و لق شدن آن ها استفاده از این لوله ها توصیه نمی شود.

استفاده از کلاهک H شکل

مهم ترین اصل ایمنی که در نصب پکیج ها به آن اشاره می شود، استفاده از کلاهک های اچ (H) شکل در خروجی دودکش است. این مدل دودکش ها احتمال ورود باران، برف یا مسدود شدن لوله با اشیاء خارجی را به حداقل می رساند. برای جلوگیری از برگشت آب باران باید به ازای هر 1 متر طول لوله دودکش، 2 میلی متر آن را به سمت پایین کج کرد.

نحوه نصب دودکش برای انواع پکیج

لوله های پکیج بیرون از ساختمان

پکیج های دیواری در دو مدل فن دار و بدون فن به بازار عرضه می شوند. اصول کلی نصب هر یک از این مدل ها یکسان است. اما با توجه به نوع طراحی و ساختار پکیج تفاوت هایی در برخی جزئیات وجود دارد.

اصول نصب دودکش در پکیج های بدون فن

اصول نصب دودکش در پکیج های بدون فن به صورت زیر است:

  • قطر استاندارد نصب دودکش در این مدل پکیج ها 15 سانتی متر و ارتفاع استاندارد برای لوله دودکش 30 سانتی متر است.
  • در صورتی که کولر آبی در مکان مورد نظر وجود دارد، فاصله بین کلاهک پکیج تا این دستگاه سرمایش باید حداقل 3 متر باشد.
  • ارتفاع دودکش باید حداقل 1 متر باشد.
  • در شرایطی که ارتفاع کمتر از حد تعیین شده می شود، جهت جلوگیری از آسیب به دستگاه و عدم اختلال کارکرد آن، باید متناسب با قطر لوله به ارتفاع دودکش در پشت بام اضافه کرد:
 1. به ازاء هر 1 متر لوله افقی با قطر 15 سانتی متر، حداقل 3 متر و با قطر 10 سانتی متر به میزان 6 متر باید طول لوله را افزایش داد.
 • در صورت نصب دودکش پکیج در تراس عایق بندی آن الزامی است.
 • دودکش نصب شده باید حتما مجهز به کلاهک باشد و مقاومت خوبی در برابر باد، باران و… داشته باشد.
 • یک اصل ممنوعه در نصب پکیج های بدون فن این است که به هیچ وجه نباید از دودکش مشترک برای این مدل پکیج ها استفاده کرد.

نکات نصب دودکش پکیج های فن دار

لوله دودکش نصب شده روی پکیج

اصول نصب دودکش در پکیج های فن دار به صورت زیر است:

 • قطر مناسب نصب دودکش این مدل پکیج ها 10-6 سانتی متر است.
 • ارتفاع مناسب لوله دودکش برای این مدل پکیج ها 4 متر است. در صورت کمتر بودن طول دودکش از میزان ذکر شده، به دلیل قدرت فن و ورود هوای زیاد به محفظه احتراق، پکیج روشن نمی شود. در چنین مواردی جهت دبی هوای ورودی به دودکش باید از حلقه های فلزی استفاده کرد:
 1. حلقه فلزی 80 میلی متری برای طول کمتر از 1 متر
 2. حلقه فلزی 75 میلی متری برای لوله هایی به طول 1.5-1 متر
 3. در صورت استفاده از زانویی در مسیر دودکش باید به ازای هر زانوی استفاده شده، 1 متر از طول لوله کم شود.
 • به هیچ وجه نباید دودکش دوجداره این مدل پکیج ها را به دودکش ساختمان وصل کرد.
 • در این مدل پکیج ها استفاده از هر نوع دودکش (دوجداره یا تک جداره) مناسب است.

در پایان، دودکش دو جداره بهتر است یا تک جداره؟

در نصب دودکش پکیج های دیواری(فن دار و بدون فن)، استفاده از انواع دوجداره این محصول توصیه می شود. در ساختار این نوع دودکش مسیر خروج آلاینده های شیمیایی از مسیر ورود هوای تازه به دستگاه کاملا مجزا است؛ بنابراین دمای بالاتری داشته و اشتعال بهتر گاز و افزایش راندمان دستگاه صورت می گیرد. علاوه بر این، نصب دودکش دوجداره پکیج، ایمنی ساکنان ساختمان را به دنبال دارد.

اگر در پکیج ساختمان از نوع تک جداره دودکش استفاده شده است، باید پکیج در بیرون از ساختمان نصب شود؛ در غیر این صورت، پکیج از هوای محیط داخلی جهت تامین اکسیژن استفاده می کند. اگر به دلیل نصب نادرست دودکش یا هر دلیلی دیگر کاهش راندمان گرمایش را در پکیج خود شاهد بودید با کارشناسان ما در تاسیسات خدمات ایران تماس بگیرید.

 

پست های اخیر

تنظیم پکیج

کردی در حال تعمیر و سرویس کردن پکیج گه چرا خاموش می شود؟

شخصی در حال سرویس کردن پکیج

شخصی در حال سرویس کردن پمپ پکیج

تنظیم فشار گاز پکیج