خدمات پكيج ایران رادیاتور

خدمات پكيج بوتان

نصب، تعمير و سرويس انواع پكيج و آبگرمكن

لوگو ایران رادیاتور
لوگو بوتان
لوگو بوش

پشتیبانی به صورت آنلاین


برای ثبت درخواست انلاین

را کلیک کنید

درخواست سریع سرویسکار


شماره تلفن تماس

را کلیک کنید

خاموش شدن شمعک آبگرمکن

اگر برای شما نیز این سوال که علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان، ایران رادیاتور و… چیست؟ پیش آمده است، باید گفت که در میان تمام مشکلاتی که برای آبگرمکن اتفاق می‌ افتد، خاموش شدن شمعک یکی از بدترین موارد به حساب می‌ آید.

زیرا اگر شمعک دچار اختلال شود یا چند دقیقه بعد از روشن شدن به طور ناگهانی خاموش گردد، آب داغ نمی شود. واشر دیافراگم، پیلوت، الکترودها، بویین، ترموکوپل، فیلترها و… از قطعاتی هستند که اگر در عملکرد آن ها اختلالی پیش آید موجب خاموش شدن آبگرمکن می شود.

البته، کسی نمی خواهد که در زمستان نعمت آب داغ و رادیاتورهایی که فضای خانه را گرم می کنند را از دست بدهد. شما شهروندان عزیز مشهدی چنانچه به دنبال تعمیر پکیج ایران رادیاتور مشهد هستید، نگران نباشید؛ چراکه می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید و در هر جای کلان‌ شهر مشهد که باشید از خدمات این شرکت استفاده کنید.

نقش شمعک در آبگرمکن چیست و چگونه کار می‌ کند؟

شمعک آبگرمکن روشن نمی ماند

شمعک نقش حیاتی در گرم کردن آب مصرفی ساختمان دارد. این قطعه با سوزاندن گاز شهری، شعله لازم برای ایجاد حرارت را فراهم می‌ کند و آب ورودی به رادیاتورها، شیر دستشویی، دوش حمام و‌… را به خوبی گرم خواهد کرد. به این دلیل است که هنگام گرم نبودن آب، باید علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن را مورد بررسی قرار دهید.

شمعک دارای سه جهت به سمت ترموکوپل، مشعل و جرقه زن است. شعله ای که به سمت ترموکوپل می‌ رود، باعث گرم شدن ترموکوپل می شود. شیر مغناطیسی، موجب باز نگه داشتن منافذ گاز خروجی در رگولاتور شده تا گاز به شمعک برود. گفتنی است که به منظور جلوگیری از مسدود شدن مسیر گاز به سمت شمعک، در طول مسیر یک صافی هم‌ تعبیه شده است.

این قطعه برای عملکرد مناسب، باید با سایر قطعات هماهنگ باشد و اگر یک بخش در عملکرد خود دچار اختلالاتی شود، عملکرد شمعک تحت تأثیر قرار می‌ گیرد و آب به طور مناسب و عالی گرم نمی‌ شود. قطعات مهم در آبگرمکن که بر شعله تاثیر می گذارند، عبارت اند از:

  • واشر دیافراگم
  • پیلوت
  • الکترودها
  • بویین
  • ترموکوپل
  • فیلترها
  • سنسور جوش
  • شیر آب گرم و سرد

علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن چیست؟

چنانچه اگر کلید ولوم آبگرمکن را رها کرده و دیدید که شمعک خیلی زود خاموش می گردد، باید به فکر چاره‌ ای اساسی باشید. چراکه این موضوع از بروز مشکلات جدی در شعمک خبر می دهد.

1. وجود مشکل در ترموکوپل

ترموکوپل آبگرمکن

به وجود آمدن مشکل در ترموکوپل، یک علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان، ایران رادیاتور و… محسوب می شود. این قطعه با بستن دریچه ورودی گاز از نشت آن در مواقعی که شمعک خاموش است، جلوگیری می کند و نقش محافظ دستگاه را دارد.

اگر ترموکوپل آسیب ببیند، شمعک عملکرد مناسبی نخواهد داشت. برای رفع این مشکل، ابتدا جریان گاز را قطع کرده و صبر کنید تا ترموکوپل هم دمای محیط شود. در مرحله بعد، موقعیت ترموکوپل را با دست اصلاح نموده و آن را به جای درست خود انتقال دهید تا ترموکوپل بتواند گرمای تولیدی شمعک را تشخیص داده و منجر به قطع جریان گاز نشود.

اگر مشکل رفع نشد، احتمال سوختن ترموکوپل بالا است؛ بنابراین از یک مولتی‌ متر جهت تشخیص سالم بودن یا خرابی قطعه استفاده کنید. پس از اتصال مولتی‌ متر به این قطعه، اگر ولتاژ تایین شده از 20 میلی ولت کمتر بود، ترموکوپل دستگاه خراب است.

در این صورت برای کامل کردن تست، ترموکوپل را نزدیک‌ تر به شمعک قرار داده و دوباره ولتاژ را اندازه گیری کنید. اگر ولتاژ به بالای ۲۰ رسید، ترموکوپل دچار مشکل نیست. اما اگر همچنان ولتاژ زیر ۲۰ باشد، باید در خصوص تعویض ترموکوپل اقدام کنید.

یکی از مواردی که می تواند باعث خاموش شدن شمعک شود، کثیف شدن ترموکوپل است. گرد و غبار روی این قطعه، مانع از رسیدن جریان الکتریکی لازم شده و شمعک خاموش می شود. شما می توانید جهت تمیز کردن این قطعه، از کاغذ سنباده استفاده کنید؛ منتها قبل از انجام این کار، گاز را قطع نمایید و صبر کنید تا ترموکوپل خنک شود.

2. خراب شدن بویین

بویین آبگرمکن

بویین نقش مهمی در عملکرد آبگرمکن دارد؛ زیرا باعث فعال شدن ترموکوپل و شدن شمعک می شود. اگر این خراب شود، جریان گاز قطع می‌ شود و شمعک همزمان با رها کردن دکمه خاموش خواهد شد.

برای رفع این مشکل، توصیه می‌ شود از یک متخصص کمک بگیرید و خودتان اقدامی برای تعمیر یا تعویض این قطعه نکنید؛ زیرا بویین قطعه پیچیده ای است و اگر اشتباهی در فرآیند تعمیر یا تعویض آن اتفاق بیفتد، ممکن است سایر قطعات نیز خراب شوند.

3. رسوب گرفتن لوله ها و فیلتر ها

رسوب گرفتن لوله ها و فیلتر های آبگرمکن

آب شهری که به آبگرمکن وارد می شود مقادیری از املاح و مواد معدنی را با خود می آورد. رسوب گرفتن لوله ها و فیلترهایی که با آب در تماس هستند، عادی است؛ اما اگر رسوبات موجود در این لوله ها از میزان مشخصی فراتر رود، مسیر کلی لوله را مسدود خواهد کرد و در نهایت ممکن است به علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن، آب و محیط گرم نداشته باشید.

شما می توانید برای رفع این مشکل به یک تکنسین ماهر مراجعه کرده یا نحوه رسوب زدایی پکیج را به دقت بخوانید و با رعایت نکات گفته شده، خودتان این مشکل را رفع کنید.

4. نصب اشتباه شیر آب سرد و گرم

چنانچه اگر شیر آب سرد و گرم توسط افراد غیر متخصص نصب گردد و به طور اشتباه به جای یکدیگر کار شوند، احتمال اختلال در عملکرد و خرابی شمعک هم افزایش خواهد یافت. اگر پس از چک کردن متوجه شدید که این شیرها اشتباهی نصب شده اند، ابتدا شیر ورودی گاز و آب را ببنید و در خصوص تعویض جای شیرها اقدام کنید. بدین ترتیب، با رفع اشکال این اتصالات، مسئله خاموش شدن شمعک آبگرمکن شما حل می شود.

5. اختلال در عملکرد واشر دیافراگم

وظیفه اساسی واشر دیافراگم، کنترل نمودن جریان آب ورودی به آبگرمکن عنوان می‌ شود. چنانچه اگر عملکرد این قطعه دستخوش اختلال و ایراد شود و آب کافی به دستگاه نرسد، دستگاه با افت فشار مواجه شده و شمعک آبگرمکن خاموش خواهد شد.

6. مسدود بودن دودکش و هشدار سنسور گاز

سنسور هشدار نشت گاز در آبگرمکن
سنسور هشدار نشت گاز آبگرمکن

در آبگرمکن‌ های مدل قدیمی تر هشدار سنسور گاز وجود ندارد، ولی در مدل های امروزی و جدید آبگرمکن این سنسور قرار داده می شود. نقش اصلی این سنسور، اطمینان پیدا کردن از سوخت صحیح گاز و تهویه مناسب دستگاه به حساب می‌ آید.

چنانچه مشاهده کردید که شمعک پکیج چند دقیقه کار می کند و بلافاصله خاموش می گردد، به احتمال زیاد هشدار سنسور گاز فعال شده است. اگر این سنسور تشخیص دهد که تهویه و یا سوختن گاز نادرست اتفاق می‌ افتد، شمعک را خاموش خواهد کرد.

این مسئله بیشتر به علت بسته بودن دودکش پیش می آید. از این رو، ضروری است تا اتصالات دودکش آبگرمکن مورد توجه قرار گرفته شوند.

7. سوختن سنسور جوش

سنسور جوش که در بالا و چپ آبگرمکن تعبیه شده، نقش مهمی در ایمنی دستگاه ایفا می کند. این قطعه وظیفه قطع جریان گاز در شرایط خاص را دارد؛ چنانچه دچار سوختگی شود، شمعک روشن نمی‌ شود یا بعد از مدت کوتاهی پس از آزد کردن کلید، خاموش می‌ شود.

برای بررسی سوختگی سنسور جوش، ابتدا دو سیم‌ متصل به آن را موقتا جدا کنید و سپس دکمه ولوم را فشار دهید تا شمعک روشن شود. پس از چند لحظه، دکمه را آزاد کنید، اگر شعله خاموش نشد، احتمالا سنسور جوش دچار سوختگی شده است.

دلایل روشن نشدن شمعک آبگرمکن در یک نگاه

آبگرمکن دستگاهی پیچیده است که قطعات ریز و درشت دارد. علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن به مواردی همچون وجود مشکل در ترموکوپل، خراب شدن بویین، رسوب گرفتن لوله ها و فیلترها، اختلال در عملکرد واشر دیافراگم، مسدود بودن دودکش و هشدار سنسور گاز، سوختن سنسور جوش و… مربوط می شود.

مهم است که به یاد داشته باشید، تعمیر آبگرمکن را به افراد متخصص این حوزه مانند تاسیسات خدمات ایران بسپارید و خود به تنهایی در این خصوص اقدامی انجام ندهید.

پست های اخیر

تنظیم پکیج

کردی در حال تعمیر و سرویس کردن پکیج گه چرا خاموش می شود؟

شخصی در حال سرویس کردن پکیج

شخصی در حال سرویس کردن پمپ پکیج

تنظیم فشار گاز پکیج