خدمات پكيج ایران رادیاتور

خدمات پكيج بوتان

نصب، تعمير و سرويس انواع پكيج و آبگرمكن

لوگو ایران رادیاتور
لوگو بوتان
لوگو بوش

پشتیبانی به صورت آنلاین


برای ثبت درخواست انلاین

را کلیک کنید

درخواست سریع سرویسکار


شماره تلفن تماس

را کلیک کنید

روشن ماندن و علت خاموش نشدن پکیج

این پرسش که چرا پکیج خاموش می شود تنها دغدغه مصرف کنندگان این نوع سیستم های گرمایشی نیست؛ یکسره روشن ماندن دستگاه نیز یکی دیگر از چالش هایی است که اکثر مصرف کنندگان در زمان استفاده از این سیستم ها با آن مواجه می شوند. این مشکل به دلایل مختلفی ایجاد می شود. اختلال در عملکرد فن، ترموستات، برد الکترونیکی و سایر اجزای دستگاه می تواند علت خاموش نشدن پکیج باشد.

یکسره روشن ماندن دستگاه می تواند تاثیری سوئی بر دوام و کیفیت عملکرد آن داشته باشد و از سویی مصرف بالاتر انرژی و پرداخت هزینه های بیشتر بابت قبض برق را به همراه دارد. بنابراین، بهتر است با فاکتورهای ایجاد کننده این نقص آشنایی کافی داشته باشید تا ضمن تضمین کیفیت بازدهی و عمر دستگاه، جهت تامین آب گرم مصرفی یا گرم کردن فضای موردنظرتان با مشکل جدی مواجه نشوید.

چرا پمپ پکیج یکسره کار می کند؟

چرا پکیج دائما درحال کار کردن است؟

پیش از جستجوی علت مشکل مطرح شده در این سوال بهتر است از مواردی چون مصرف نرمال گاز پکیج و عدم اختلال در کارکرد دستگاه (تامین گرمایش و آب گرم مصرفی فضا) اطمینان حاصل کرد. در چنین وضعیتی یکسره روشن ماندن پمپ و در نتیجه فن دستگاه دال بر وجود عیبی جدی در سیستم نیست.

یکسره کار کردن پمپ پکیج بوتان، ایران رادیاتور و سایر برندها زمانی به عنوان یک نقص جدی مطرح می شود که کارکرد دستگاه را با مشکل مواجه کند. معیوب بودن ترموستات، الکترود جرقه زن، برد الکترونیکی و موتور دمنده برخی از دلایل ایجاد این مشکل هستند.

11 علت خاموش نشدن پکیج

چند علت خاموش نشدن پکیج

عملکرد پکیج های دیواری به گونه ای است که با رسیدن دمای آب به حد استاندارد، شعله آن به صورت خودکار توسط ترموستات و سنسورهای تعبیه شده در آن خاموش می شود. اما گاهی اختلال در عملکرد، دستگاه را به طور دائم روشن نگه می دارد. این مشکل به دلیل نقص فنی در اجزای مختلف پکیج ایجاد می شود که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

1. خراب شدن موتور دمنده پکیج

خرابی موتور دمنده

موتور دمنده بخشی از انواع سیستم گرمایشی پکیج است که گرما را در سراسر فضای مورد نظر به گردش در می آورد. در شرایطی که این قطعه خراب شود، دستگاه به صورت یکسره کار می کند.

در این شرایط باید خروج گرما از دریچه های دستگاه را بررسی کرد. چنانچه گرما به طور مدام خارج شود، یعنی ایرادی در این قطعه از دستگاه وجود دارد.

 • با قرار دادن تنظیمات موتور دمنده فن در حالت “اتومات” هوای گرم به طور دائم در فضای مورد نظر دمیده نمی شود؛ بلکه هر زمان که موتور شروع به کار کند جریان هوا در فضا به گردش در می آید.

2. کثیف بودن فیلتر هوا

فیلتر هوا شوفاژ

فیلتر هوای کثیف جریان هوا را در پکیج محدود می کند و منجر به مصرف انرژی بیشتری برای کار کردن دستگاه می شود. کارکرد بیشتر دستگاه در این شرایط از دیگر مشکلاتی است که به دلیل کثیف بودن فیلتر اتفاق می افتد. این وضعیت باعث داغ شدن پکیج می شود. در چنین حالتی دستگاه برای مدتی خاموش می شود تا خنک شود. تکرار این روند فرسودگی پکیج و احتمال خراب شدن زودهنگام دستگاه را افزایش می دهد.

 • فیلترهای هوا باید به صورت دوره ای بازرسی شوند و در صورت نیاز تعویض گردند. در شرایطی که با نگه داشتن این اجزا زیر نور، نتوانید نور را زیر فیلتر مشاهده کنید، زمان تعویض آن فرا رسیده است.

3. معیوب بودن الکترود جرقه زن

جرقه زن بخاری دیواری

الکترود جرقه زن قطعه ای است که با ایجاد جرقه در پکیج باعث ایجاد شعله و روشن شدن دستگاه می شود. خراب شدن این قطعه باعث جرقه زدن مداوم و یکسره روشن ماندن پکیج های دیواری می گردد.

 • اندازه گیری میزان ولتاژ جریان برق عبوری از دستگاه یکی از روش هایی است که از طریق آن می توان از خراب بودن این قطعه اطمینان حاصل کرد. این جریان را می توان با استفاده از ابزارهایی چون ولت متر اندازه گیری کرد. در صورتی که کمیت اندازه گیری شده پایین باشد، مشکلی در الکترود جرقه زن وجود ندارد. اما بالا بودن مقدار اندازه گیری شده خراب بودن قطعه مورد بحث را نشان می دهد.

4. اختلال در عملکرد ترموستات

ترموستات

علت خاموش نشدن پکیج را می توان به معیوب بودن ترموستات هم ارتباط داد. ترموستات قطعه ای است که زمان خاموش و روشن شدن دستگاه را تعیین می کند. گاهی یکسره روشن ماندن پکیج به دلیل اختلال در عملکرد این قطعه اتفاق می افتد.

 • برای کنترل موتور دمنده سیستم گرمایشی پکیج، ترموستات دارای دو حالت تنظیم “روشن” و “خودکار” است. برای جلوگیری از یکسره کار نکردن پکیج باید ترموستات در حالت “خودکار” تنظیم شده باشد. تنظیم بودن دستگاه در حالت “روشن” باعث کارکرد مداوم دمنده کوره می شود. گرچه این وضعیت به گردش گرما کمک می کند، اما هزینه برق را بالا می برد.

5. معیوب بودن شیر چک آب

شیر چک شوفاژ

یکی دیگر از دلایل خاموش نشدن و یکسره روشن ماندن پکیج های دیواری اختلال در سیستم چک کردن آب است که عمدتا به دلیل خراب شدن شیر چک آب اتفاق می افتد. در این شرایط آب به طور دائم در سیستم به گردش در می آید و جریان گرما خاموش نمی شود.

6. تفاوت زیاد دمای فضا و دمای تنظیمات پکیج

نحوه تنظیم کردن دمای پکیج دیواری

تفاوت زیاد بین تنظیمات دمای دستگاه و دمای فضای مورد نظر هم می تواند علت خاموش نشدن پکیج باشد. در شرایطی که دمای تنظیم شده در دستگاه بیش از دمای فضای خانه یا محل کار باشد، دستگاه آنقدر کار می کند تا به دمای تعریف شده برسد. این وضعیت ویژه شرایطی است که هوای بیرون بسیار سرد است. در این حالت برای تامین گرمای مطلوب در فضا، کوره دستگاه باید بیش از حد معمول کار کند.

 • در این وضعیت باید دمای دستگاه را مطابق با دمای فضای مورد نظر تنظیم کرد؛ یعنی دمای دستگاه را پایین آورد. این تنظیم به خاموش شدن پکیج کمک می کند.

7. اکسید شدن و ترک خوردگی یون الکترود

الکترو یون

یکسره روشن ماندن پکیج های دیواری گاهی به دلیل وجود مشکل در یون الکترود اتفاق می افتد. ایجاد ضربه، شکستگی، اکسید شدن و ترک خوردگی این قطعه باعث ایجاد مشکل در بخش جرقه زن دستگاه و کارکرد مداوم آن می شود.

 • در صورتی که یکسره کار کردن دستگاه به دلیل نقص این قطعه باشد، باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد.

8. معیوب بودن برد الکترونیکی

برد پکیج

برد الکترونیکی اصلی ترین قطعه به کار رفته در سیستم گرمایشی پکیج های دیواری است که وظیفه آن ارسال دستور به سایر اجزای دستگاه است. معیوب شدن این قطعه هم می تواند علت خاموش نشدن پکیج باشد. در این شرایط ،کارکرد صحیح دستگاه با مشکل مواجه می شود. دستگاه به طور دائم کار می کند و خاموش نمی شود.

9. عملکرد نادرست فن دستگاه

موتور دمنده با فن دستگاه

خراب شدن فن پکیج یکی دیگر از دلایلی است که منجر به کارکرد دائم و خاموش نشدن دستگاه می شود. در شرایطی که این قطعه معیوب شده باشد، دود و گاز ایجاد شده در دستگاه باقی می ماند و هوای تازه به درون آن دمیده نمی شود.

 خراب شدن این قطعه به دلایل مختلفی چون گیر کردن پروانه فن، مشاهده علائم خرابی پمپ پکیج، سوختن کنتاکت رله فن و برد دستگاه رخ می دهد. در زمانی که پکیج به طور یکسره کار می کند باید فاکتورهای ذکر شده را برای تست فن پکیج مورد بررسی قرار داد.

 • برای انجام این تست لازم است سیم های فن را به برق شهر متصل کرد. در این شرایط بررسی صدای فن مهم ترین فاکتوری است که خراب یا سالم بودن آن را نشان می دهد. چنانچه فن با صدایی بلند کار کند، خراب شده است. در این شرایط فن قدرت کمتری برای مکش هوا دارد و باید آن را تعویض کرد.
 • روش دیگر برای انجام تست فن پکیج متصل کردن آن به آوومتر است. در این صورت چنانچه با روشن کردن دستگاه صدای بیزر شنیده شود فن دستگاه سالم است.

10. مسدود شدن مسیر دودکش

لوله پکیج

دودکش یکی از اجزای ضروری دستگاه های پکیج دیواری برای تخلیه دود حاصل از احتراق است. در شرایطی که مسیر این دودکش گرفته شده باشد، دود تولید شده در سیستم به محیط بیرون هدایت نمی شود. عدم تخلیه دود منجر به اختلال در عملکرد عادی سوئیچ هوا و جرقه زن، کارکرد دائم فن، فعال شدن سنسور و خاموش نشدن دستگاه می شود.

دلایل مختلفی در گرفتگی کانال دودکش این سیستم گرمایش نقش دارند:

 • از بین رفتن تعادل مکش و دهش فن
 • عدم قرارگیری درست سوئیچ هوا
 • مسدود شدن مسیر به دلیل وجود موانعی چون لانه پرندگان
 • عدم کاربرد لوله های دودکش استاندارد (قطر مناسب)
 • اتصالات نامناسب فلنج

11. معیوب بودن تنظیم کننده فشار پکیج

خرابی در تنظیم کننده فشار پکیج

واحد تنظیم کننده فشار در پکیج یکی دیگر از قطعاتی است که خراب شدن آن می تواند علت خاموش نشدن پکیج باشد. این قطه در حالت استاندارد و کارکرد صحیح عددی معادل 1.5 بار را نشان می دهد. در صورتی که تعمیر آن امکان پذیر نباشد، باید یک نمونه جدید جایگزین آن کرد.

علت خاموش نشدن پکیج در حالت زمستانه

علت خاموش نشدن پکیج در حالت زمستانه

یکسره روشن ماندن پکیج در حالت زمستانه به دلیل سرد شدن رادیاتورها و تشخیص سرد بودن دمای آب است. در این فصل پمپ دستگاه به طور دائم کار می کند و رادیاتورهای آن را گرم نگه می دارد. زمانی که شیر آب گرم باز می شود، از سوی برد الکترونیکی دستوری جهت بسته شدن مسیر رادیاتورها صادر می شود. در شرایطی که شیر آب گرم برای مدت طولانی باز باشد، رادیاتورها گرم نمی شوند. در این شرایط به علت گرم نشدن آب پکیج یکسره روشن می ماند و خاموش نمی شود.

 • بررسی تنظیمات پکیج و اطمینان از قرار داشتن این تنظیمات در حال زمستانه به رفع این مشکل کمک می کند. اما در صورتی که با اعمال تنظیمات همچنان دستگاه یکسره روشن باشد، باید از طریق تماس با تعمیرکار پکیج برای تعمیر یا تعویض قطعات معیوب اقدام کرد.

علت یکسره روشن ماندن پکیج در حالت تابستانه

علت یکسره روشن ماندن پکیج در حالت تابستانه

علت خاموش نشدن پکیج های دیواری در حالت تابستانه و یکسره کار کردن آن، نشان دهنده اختلال در یک قطعه داخلی با نام فلومتر یا فلوسوئیچ است. فلوسوئیچ پکیج چیست؟ فلومتر قطعه ای است که در کارکرد نرمال دستگاه در فصل تابستان نقش مهمی دارد. 

معیوب شدن این قطعه باعث اختلال در زمان باز و بسته شدن آب و ارسال گزارش اشتباه این زمان به برد الکترونیکی می شود. به دنبال آن، برد دستگاه نیز دستور درستی جهت کارکرد صحیح پکیج ارسال نمی کند؛ این وضعیت باعث خاموش نشدن دستگاه و یکسره روشن ماندن آن در حالت تابستانه می شود.

در پایان، آیا پکیج های دیواری باید یکسره روشن باشند؟

یکی از چالش های مصرف کنندگان انواع پکیج های دیواری ایران رادیاتور، بوتان و .. این است که آیا این سیستم های گرمایش باید به طور دائم کار کنند؟ پاسخ به این سوال با توجه به فصل استفاده از دستگاه متفاوت است.

در فصل زمستان باید پمپ پکیج به طور دائم کار کند تا آب را گرم کند و با ارسال آن به رادیاتورها محیط را گرم نگه دارد. در این فصل برای گرم کردن کل فضای مورد نظر لازم است دستگاه ساعاتی طولانی در طی شبانه روز کار کند. در فصل زمستان شعله و فن پکیج تا زمان رسیدن دمای آب به دمای تنظیم شده روشن می مانند. بنابراین، یکسره روشن ماندن پکیج در این فصل چندان مشکلی ایجاد نمی کند.

اما در تابستان پکیج با هدف تامین آب گرم مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد. با هر بار باز کردن شیر آب گرم دستگاه روشن می شود. یکسره کار کردن دستگاه در این فصل دال بر وجود مشکل در سیستم است. در این حالت باید علت خاموش نشدن پکیج را بررسی کرد. در غیر این صورت از عمر مفید دستگاه کاسته می شود.

اگر از سیستم گرمایشی پکیج استفاده می کنید در صورت مواجه با یکسره روشن ماندن دستگاه بهتر است، علت را از افراد متخصص این حوزه جویا شوید. تعمیرکاران حرفه ای ما در تاسیسات خدمات ایران آماده ارائه هرگونه خدمات تعمیر یا تعویض قطعات در انواع پکیج های دیواری شما هستند.

پست های اخیر

تنظیم پکیج

کردی در حال تعمیر و سرویس کردن پکیج گه چرا خاموش می شود؟

شخصی در حال سرویس کردن پکیج

شخصی در حال سرویس کردن پمپ پکیج

تنظیم فشار گاز پکیج