خدمات پكيج ایران رادیاتور

خدمات پكيج بوتان

نصب، تعمير و سرويس انواع پكيج و آبگرمكن

لوگو ایران رادیاتور
لوگو بوتان
لوگو بوش

پشتیبانی به صورت آنلاین


برای ثبت درخواست انلاین

را کلیک کنید

درخواست سریع سرویسکار


شماره تلفن تماس

را کلیک کنید

تفاوت شوفاژ و رادیاتور

شوفاژ و رادیاتور از انواع سیستم گرمایشی هستند که امروزه در اکثر خانه ها استفاده می شوند. هرکدام از این سیستم ها مزایا و معایب خود را دارند. در اصل تفاوت شوفاژ و رادیاتور در این است که معمولا شوفاژ وظیفه تامین آب گرم و گرمای محیط را به عهده دارد؛ ولی رادیاتور یا موتورخانه بخشی از ساختمان است که تمامی تاسیسات کل ساختمان در آن قرار دارد. وظیفه اصلی هردو این دستگاه ها گرم کردن آب و محیط است ولی با توجه به نیاز ما ممکن است انتخاب متفاوتی داشته باشیم.

تفاوت رادیاتور و شوفاژ در نحوه عملکرد چگونه است؟

شوفاژ و رادیاتور هردو سیستم های گرمایشی مدرنی هستند که به سیستم های حرارت مرکزی نیز شناخته شده می شوند، این دستگاه ها بدین صورت عمل می کنند، با بالا رفتن دمای آب توسط دیگ، آب گرم به وسیله پمپ به سمت رادیاتور ها فرستاده می شوند، همچنین می توان گفت رادیاتور مهم ترین قطعه گرمایشی است که در داخل خانه استفاده می شود.

معمولا رادیاتور ها در داخل اتاق ها و دیگر قسمت های خانه برای گرم کردن محیط اطراف نصب می شوند ولی شوفاژ قسمتی از سیستم حرارتی است که در شوفاژ خانه یا موتورخانه قرار می گیرد. صرف نظر از شکل هردو دستگاه برای کارهای خاصی استفاده می‌شوند و تفاوت هایی دارند برخی از این تفاوت ها عبارتند از:

مکانیزم شوفاژ

شوفاژ

شوفاژ، یک سیستم گرمایشی مرکزی است که تمام قطعات آن در یک محفظه کوچک و دیواری قرار می گیرد. این سیستم، به دلیل ابعاد کوچک و وزن کم، به راحتی نصب و راه اندازی می شود. همچنین، به دلیل مصرف انرژی پایین، هزینه های نگهداری آن نسبتاً کم است. سیستم کارکرد شوفاژ بدین شکل است که گرما را از طریق لوله های دستگاه به اتاق های خانه منتقل می کند.

سپس دمای آب کاهش خواهد یافت اما برای اینکه شوفاژ بتواند گرما را دوباره جذب کند آبی را که در داخل لوله ها وجود دارد را با استفاده از لوله های بازگشتی موجود در سیستم لوله کشی ساختمان به سمت موتورخانه ارسال می کند. در نتیجه دوباره آب دمای خود را از دست خواهد داد و شوفاژ اقدام به تنظیم دما می کند این عمل آنقدر تکرار می شود که گرما مجدادا به شوفاژ بازگردد و محیط خانه را گرم نگه دارد.

برخی از مزایای که شوفاژها دارند عبارتند از:

 • ابعاد کوچک و وزن کم
 • نصب و راه اندازی آسان
 • مصرف انرژی پایین
 • هزینه های نگهداری کم

البته توجه داشته باشید که علاوه بر این مزایا شوفاژها معایبی نیز دارند؛ برخی از این معایب شامل موارد زیر می شود:

 • ظرفیت حرارتی پایین
 • صدای زیاد
 • نیاز به سرویس دوره ای

نحوه کارکرد رادیاتور

رادیاتور

رادیاتور، یک سیستم گرمایشی مرکزی است که تمام قطعات آن در یک محفظه بزرگ و زمینی قرار می گیرد. این سیستم، به دلیل ظرفیت حرارتی بالا، برای فضاهای بزرگ مناسب است. همچنین، به دلیل صدای کم، برای استفاده در محیط های مسکونی مناسب است. نحوه عملکرد رادیاتور بدین شکل می باشد که با استفاده از برخی سیستم ها مانند دیگ آب گرم، مشعل، پمپ و … که در موتور خانه وجود دارند، این سیستم ها آب را گرم کرده و آب داغ را با استفاده از لوله ها به شوفاژ ارسال می کنند.

رادیاتور ها نیز درست همانند شوفاژ ها مزایا و معایب خاص خودرا دارند در زیر به برخی از این مزایا و معایب اشاره کرده ایم.

مزایا رادیاتور:

 • ظرفیت حرارتی بالا
 • صدای کم
 • مناسب برای فضاهای بزرگ

معایب رادیاتور:

 • ابعاد بزرگ و وزن زیاد
 • نصب و راه اندازی دشوار
 • هزینه های نگهداری نسبتاً زیاد

تفاوت های اصلی شوفاژ و رادیاتور

در جدول زیر سعی بر این کرده ایم که تمامی تفاوت های اصلی این دو نوع دستگاه را به طور خلاصه جمع آوری کنیم.

ویژگی شوفاژ رادیاتور
نوع سیستم گرمایشی مرکزی دیواری سیستم گرمایشی مرکزی زمینی
ابعاد کوچک و سبک بزرگ و سنگین
ظرفیت حرارتی پایین بالا
صدای تولید شده زیاد کم
هزینه نصب و راه اندازی کم زیاد
هزینه نگهداری کم زیاد
مناسب برای فضاهای کوچک و متوسط بزرگ

 

انواع رادیاتور و شوفاژ

شوفاژ ها و رادیاتور ها انواع مختلفی دارند که هر کدام کابرد خاص خود را دارند می توان گفت که مهمترین طبقه‌ بندی رادیاتورها به شرح زیر است:

 • رادیاتور پره‌ ای
 • رادیاتور پانلی
 • رادیاتور قرنیزی
 • حوله خشک کن
 • شوفاژ پره‌ای

انتخاب بین شوفاژ و رادیاتور

انتخاب بین شوفاژ و رادیاتور، به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله متراژ ساختمان، بودجه و نیاز به آب گرم مصرفی. در صورتی که ساختمان شما کوچک است و بودجه محدودی دارید، شوفاژ گزینه مناسبی برای شما است. شوفاژها به راحتی نصب و راه اندازی می شوند و هزینه های نگهداری نسبتاً کمی دارند.

در صورتی که ساختمان شما بزرگ است و به آب گرم مصرفی زیادی نیاز دارید، رادیاتور گزینه مناسبی برای شما است. رادیاتورها ظرفیت حرارتی بالایی دارند و برای فضاهای بزرگ مناسب هستند. همچنین، صدای تولید شده توسط رادیاتورها نسبت به شوفاژها کمتر است. در نهایت، بهتر است قبل از انتخاب بین شوفاژ و رادیاتور، با یک متخصص مشورت کنید تا بهترین گزینه را برای ساختمان خود انتخاب کنید.

سخن پایانی

شوفاژ و رادیاتور، دو نوع سیستم گرمایشی هستند که مزایا و معایب خاص خود را دارند. تفاوت شوفاژ و رادیاتور  در چیست و کدام یک بهتر است؟ انتخاب بین این دو سیستم، به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله متراژ ساختمان، بودجه و نیاز به آب گرم مصرفی. در صورتی که ساختمان شما کوچک است و بودجه محدودی دارید، شوفاژ گزینه مناسبی برای شما است. شوفاژها به راحتی نصب و راه اندازی می شوند و هزینه های نگهداری نسبتاً کمی دارند.

در صورتی که ساختمان شما بزرگ است و به آب گرم مصرفی زیادی نیاز دارید، رادیاتور گزینه مناسبی برای شما است. رادیاتورها ظرفیت حرارتی بالایی دارند و برای فضاهای بزرگ مناسب هستند. همچنین، صدای تولید شده توسط رادیاتورها نسبت به شوفاژها کمتر است. در نهایت،  برای انتخاب گزینه مناسب محل زندگی خود کمک بگیرید. همچنین می توانید از خدمات تاسیسات ایران برای این امر کمک بخواهید.

پست های اخیر

تنظیم پکیج

کردی در حال تعمیر و سرویس کردن پکیج گه چرا خاموش می شود؟

شخصی در حال سرویس کردن پکیج

شخصی در حال سرویس کردن پمپ پکیج

تنظیم فشار گاز پکیج