خدمات پكيج ایران رادیاتور

خدمات پكيج بوتان

نصب، تعمير و سرويس انواع پكيج و آبگرمكن

لوگو ایران رادیاتور
لوگو بوتان
لوگو بوش

پشتیبانی به صورت آنلاین


برای ثبت درخواست انلاین

را کلیک کنید

درخواست سریع سرویسکار


شماره تلفن تماس

را کلیک کنید

علت خرابی برد پکیج

علت خرابی برد پکیج بوتان، ایران رادیاتور و برندهای دیگر چیست؟ از کجا بفهمیم برد دستگاه سوخته است؟ علائم خراب شدن برد پکیج چیست؟ برد الکترونیکی اصلی ترین قسمت پکیج است که دریافت اطلاعات از قطعات واسط، کنترل آنها و اجرای دستورات را بر عهده دارد. به دلایلی همچون نشت آب، خراب شدن اجزای برد، نوسان برق و … ممکن است این قطعه معیوب شود. در این صورت عملکرد سایر قطعات و در نهایت کارکرد دستگاه مختل می شود.

آشنا بودن با دلایل و علائم خرابی و نحوه عیب یابی برد کمک می کند تا با شناسایی به موقع مشکل و سپردن آن به افراد متخصص، از سوختن و خراب شدن قطعات موجود در برد محافظت کرد. خدمات ایران با ارائه تعمیرات پکیج در مشهد از جمله مراکز معتبری است که تعمیر و تعویض قطعات پکیج از جمله برد دستگاه عملکرد مطمئن آن را برای شما تضمین می کند.

علت خرابی برد پکیج

پکیج ها از جمله دستگاه هایی هستند که با گذشت زمان دچار خرابی می شوند؛ بدیهی است که انتخاب پکیج با مارک مناسب می تواند دردسرهای شما برای درست کردن این خرابی ها را کمتر کند. به همین دلیل پیش تر در مقاله ای بهترین پکیج از نظر کاربران را به شما معرفی کرده ایم. در ادامه به دلایل خرابی برد پکیج می پردازیم.

1- نشت آب از داخل پکیچ و نفوذ آن به برد

نشت آب علت خرابی برد پکیج

یکی از دلایل سوختن برد پکیج های بوتان، ایران رادیاتور و سایر برندها خیس شدن برد پکیج است که به دلیل نشت آب از داخل دستگاه و نفوذ آن به داخل محفظه برد رخ می دهد. فاکتورهایی مانند وجود مشکل در شیرپرکن پکیج، خراب شدن مبدل، فرسودگی قطعات و رسوب در داخل لوله ها از مهم ترین عوامل ایجاد این نشتی هستند.

2- استهلاک برد به دلیل استفاده بیش از حد دستگاه

علت خرابی برد پکیج بوتان، ایران رادیاتور و … را به استفاده بیش از حد دستگاه هم می توان ارتباط داد. در چنین شرایطی برد پکیج مستهلک شده و در برخی شرایط باد می کند. در این وضعیت باید نسبت به تعمیر و تعویض این قطعه اقدام کرد.

3- نوسانات در جریان برق ورودی

یکی دیگر از عواملی که در خرابی پکیج برندهای مختلف تاثیرگذار است، نوسان جریان برق ورودی به دستگاه است. در شرایطی که این نوسانات به طور مکرر اتفاق بیفتد و یا بیش از حد قدرتمند باشد، آسیب جدی تری به برد وارد می کند. برای جلوگیری از آسیب برد پکیج به خاطر نوسانات برق، باید از محافظ برق استاندارد استفاده کرد.

4- تجمع ذرات گرد و غبار روی برد

وجود بیش از اندازه ذرات گرد و غبار روی برد دیگر علت خرابی برد پکیج هاست. این مشکل به راحتی با تمیز کردن برد قابل حل است.

5- خراب شدن اجزای تشکیل دهنده برد

یکی دیگر از فاکتورهای موثر در خرابی برد پکیج های دیواری، صدمه دیدن اجزای تشکیل دهنده این قطعه است. برد پکیج شامل اجزایی چون رله، دیود، آی سی و ترانس تغذیه می باشد. در شرایطی که این اجزا وظیفه خود را به درستی انجام ندهند، برد دستگاه با مشکل مواجه می شود. البته، گاهی خرابی برد به دلیل استفاده زیاد و استهلاک این اجزا اتفاق می افتد.

5-1- معیوب شدن فیوز پکیج

خرابی فیوز برد پکیج

فیوز قطعه ای در برد است که نقش آن حفاظت از مدار الکتریکی است. این قطعه با عدم اجازه عبور جریان بیش از حد، این نقش را ایفا می کند. در شرایطی که این قطعه بسوزد، بر عملکرد برد پکیج تاثیر می گذارد و در نتیجه دستگاه برای روشن شدن با مشکل مواجه می شود. از مهم ترین عوامل موثر در سوختن فیوز می توان به این عوامل اشاره کرد:

 • ولتاژ نامناسب ورودی به دستگاه
 • کارکرد مداوم رله
 • سوختن پمپ، بوبین و یا فن
 • نقص در کارکرد شیر موتوری

5-2- خرابی رله برد

خرابی رله دیگر علت خرابی برد پکیج است. رله یکی از قطعات برد پکیج هاست که در  قطع و وصل مدار مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه با آزادسازی الکترون ها باعث اتصال برد مدار برقی می شود. بیشترین علت خرابی برد پکیج به معیوب شدن همین قطعه ارتباط پیدا می کند. کارکرد زیاد این قطعه به مرور باعث به هم جوش خوردن کانکتورهای رله و سیاه شدن آنها می شود. در نتیجه اتصال برقرار نشده و در نهایت پکیج روشن نمی شود.

با خراب شدن این قطعه، فن پکیج دچار مشکل می شود. در این شرایطی ممکن است فن دستگاه روشن نشود و یا به صورت بدون وقفه و مداوم کار کند.

5-3- تمام شدن عمر مفید قطعات آی سی (IC)

آی سی مجموعه ای از مدارهای الکترونیکی شامل خازن، مقاومت و ترانزیستور است که وظیفه آن ثابت نگهداشتن ولتاژ تغذیه جهت جلوگیری از نوسان برق و آسیب دیدن قطعات دیگر است. گاهی علت خراب شدن برد پکیج به کاهش عمر همین قطعات الکترونیکی برد دستگاه مربوط می شود. هر یک از این قطعات عمر تعریف شده ای دارند. بیشترین دلیلی که در خراب شدن برد دستگاه نقش دارد، استفاده بیش از حد این اجزا و تمام شدن عمر مفید آنهاست.

به عنوان مثال، خازن ها طول عمر مشخصی معادل 1000 ساعت دارند و با گذشت زمان و مستهلک شدن باد می کنند و کارایی ندارند. در نتیجه بر عملکرد برد تاثیر منفی می گذارند و باعث خراب شدن آن می شوند.

5-4- نقص فنی ترانس تغذیه

ترانس تغذیه قطعه دیگر برد پکیج است و معیوب بودن آن یک علت خرابی برد پکیج است. این قطعه وظیفه تبدیل برق 220 ولت شهری به برق مناسب برای کارکرد دستگاه ( 18 یا 9 ولت ) را دارد. در صورتی که این قطعه به وظیفه خود عمل نکند یا از برند خوبی نباشد، عملکرد برد را مختل می کند و به دنبال آن فرایند تولید آبگرم و تامین حرارت توسط دستگاه پکیج با اختلال مواجه می شود.

علائم خرابی برد پکیج بوتان و دیگر برندها

 • روشن نشدن پکیج و یا خاموش شدن آن در فاصله ای کوتاه
 • فعال نشدن جرقه زن و عدم تشکیل شعله
 • عدم روشن شدن صفحه نمایشگر یا چراغ چشمک زن برد در وضعیتی که پکیج به برق است.
 •  گرمایش نامطبوع رادیاتورها و آب مصرفی در شرایطی که سرویس سالانه رادیاتور، پکیج و تعویض سنسورهای مربوط به رادیاتور و آب گرم مصرفی انجام شده است.
 • روشن و ثابت ماندن چراغ قرمز برد یا نمایش کد خطا در صفحه نمایشگر در وضعیتی که قطعه مربوط به کد خطا تعویض شده است.
 • عدم کارکرد پمپ دستگاه در شرایطی که پکیج روشن است.
 • ریست شدن یکباره دستگاه

کدهای خطای مرتبط با خرابی برد پکیج

کدهای خطای پکیج

برد پکیج های بوتان و ایران رادیاتور از طریق نمایش یک کد خطا روی صفحه نمایشگر موجود در پنل برد و یا از طریق چراغ چشمک زن، بروز مشکل در این قطعه را نشان می دهند. کدهای خطا، نشانه گذاری هایی هستند که برای تسهیل تعمیر دستگاه روی آن برنامه نویسی شده اند. با استفاده از این کدها شناسایی علت خرابی برد پکیج سریع تر و دقیق تر تشخیص می دهید و می توانید راحت تر آن را رفع کنید. مهم ترین این کدها عبارتند از:

خطای E01:

این کد نشان دهنده این است که در دستگاه شعله ایجاد نمی شود. این مشکل علاوه بر احتمال بروز خرابی در برد پکیج به فاکتورهای دیگری چون گاز، شیر گاز و جرقه زن نیز ارتباط پیدا می کند.

خطای E011: این کد زمانی روی دستگاه نشان داده می شود که شعله پکیج پیش از صادر شدن دستور تشکیل آن از سوی برد به وجود آید و یک علت خرابی برد پکیج هم همین مورد است.

خطای A11: این ارور نشان می دهد که سنسور دستگاه پیش از برد وارد عمل شده است.

خطای J0: این کد خطا اختلال در برد کنترل و برد نمایشگر را نشان می دهد.

خطای AL22: در شرایطی این ارور نمایش داده می شود که ارتباط سیم با برد قطع شده باشد.

خطای A05: این ارور خراب بودن برد دستگاه را نشان می دهد.

خطای E05: این کد ارور زمانی نمایش داده می شود که فن دستگاه با وجود اتصال سوئیچ هوا روشن نمی شود. این وضعیت نشان دهنده این است که برد خراب شده و باید تعمیر گردد. این خطا در مدل آنالوگ پکیج ها با کد 40-60-70 نمایش داده می شود.

خطای E13: این کد ارور وجود مشکل در نرم افزار برد را نشان می دهد.

خطای AL51-59: این کد نشان می دهد که یکی از مدارهای برد کنترل خراب شده است؛ همانطور که می دانید معیوب بودن مدارها هم علت خرابی برد پکیج هستند.

هزینه تعمیر برد پکیج

تعمیر پکیج

این هزینه بر اساس به فاکتورهای مختلفی تعیین می شود. با توجه به برند دستگاه، قدیمی یا جدید بودن آن، نوع قطعات، مقداری زمانی که برای پیدا کردن علت خرابی برد پکیج صرف می شود، میزان آسیب دیدگی قطعات و از همه مهم تر شرکت تعمیرکار این هزینه متفاوت است. برای اطلاع از هزینه تعمیر پکیج خود و سفارش خدمات خود با کارشناسان ما در خدمات تاسیسات ایران (٣٨٤٨٤١٤١ – ۰۵۱) در تماس باشید.

آیا برد پکیج قابل تعمیر است؟ تعمیر آن به صرفه است یا تعویض آن؟

با توجه به علت خرابی برد پکیج و میزان آسیب دیدگی آن پاسخ این سوال متفاوت است. برد دستگاه در وضعیتی که آسیب جدی ندیده باشد به راحتی تعمیر می شود. به عنوان مثال، در شرایطی که قطعات مصرفی برد مانند رله فن خراب شده باشد، از طریق لحیم کاری قابل تعمیر است. اما در شرایطی که برد دستگاه به دلیل نشتی آب خیس و نیم سوز شده باشد، امکان تعمیر آن وجود نخواهد داشت. در این وضعیت اگر برد تعمیر شود، فقط هزینه تراشی اضافه است؛ چرا که در فاصله کوتاهی حتما مجدد به مشکل می خورد.

در شرایطی که سرویس های دوره ای، بررسی و تعمیر برد دستگاه در زمانی که دچار آسیب های جدی نشده مورد توجه قرار گیرد، دیگر نیازی به تعویض آن نخواهد بود. توجه به این نکته طول عمر دستگاه را افزایش می دهد و در وقت و هزینه شما صرفه جویی می کند. در غیر اینصورت ممکن است تنها راه حل، تعویض این قطعه باشد.

تعمیر یا تعویض برد کاری کاملا تخصصی است. برای پیدا کردن علت خرابی برد پکیج، تعمیر و تعویض این قطعه حتما از کارشناسان خبره ما در تاسیسات خدمات ایران کمک بگیرید.

پست های اخیر

تنظیم پکیج

کردی در حال تعمیر و سرویس کردن پکیج گه چرا خاموش می شود؟

شخصی در حال سرویس کردن پکیج

شخصی در حال سرویس کردن پمپ پکیج

تنظیم فشار گاز پکیج