خدمات پكيج ایران رادیاتور

خدمات پكيج بوتان

نصب، تعمير و سرويس انواع پكيج و آبگرمكن

لوگو ایران رادیاتور
لوگو بوتان
لوگو بوش

پشتیبانی به صورت آنلاین


برای ثبت درخواست انلاین

را کلیک کنید

درخواست سریع سرویسکار


شماره تلفن تماس

را کلیک کنید

علت سوختن فیوز پکیج

یکی از رایج ترین مشکلاتی که ممکن است پکیج ها با آن مواجه شوند، سوختن فیوز است. فیوز یک قطعه ایمنی در داخل پکیج است که از مدار الکتریکی در برابر جریان بیش از حد مجاز محافظت می کند. اگر جریان عبوری از فیوز بیش از حد معمول باشد، فیوز دستگاه ذوب شده و در نتیجه جریان برق قطع خواهد شد. در بعضی از مواقع حتی پس از تعویض فیوز نیز، همچنان فیوزهای جدید می سوزند و پکیج نمی تواند روشن شود.

در این شرایط ما باید علت سوختن فیوز پکیج را پیدا کنیم تا مشکل به صورت اساسی حل شود. شما می توانید برای حل اساسی این مشکل از تعميركار پكيج در مشهد کمک بگیرید؛ زیرا تا زمانی که مشکل پکیج همچنان پا بر جا باشد، فیوز های جدید خواهند سوخت و تعویض فیوز نمی تواند کمکی به شما بکند.

علت سوختن فیوز پکیج چه مواردی است؟

معمولا در پکیج ها 6 قطعه برای اجرا کردن فرمان برد وجود دارد؛ برخی از این قطعات عبارتند از پمپ سیرکولاسیون، رله برد، فن، شیر موتوری و شیر گاز برقی که این قطعات به طور مستقیم با برق دستگاه در ارتباط و وابسته به آن هستند. اگر در قطعاتی که به صورت مستقیم با برق کار می کنند اتصالی به وجود آید، امکان خرابی در فیوز زیاد می شود. برخی از مهم ترین دلایل سوختن فیوز پکیج عبارتند از:

سوختن فن پکیج

فن پکیج دو وظیفه اصلی برعهده دارد وظیفه اول این قطعه خنک کردن قطعات اصلی دستگاه می باشد و وظیفه اصلی دوم فن خارج کردن گازهای حاصل از احتراق محفظه است. در صورت اینکه این قطعه اتصال کوتاه کند، شدت جریان بر روی برد زیاد خواهد شد و در نتیجه فیوز می سوزد.

سوختن پمپ سیرکولاسیون پکیج

فن پکیج

وظیفه اصلی پمپ سیرکولان پکیج این است که آب موجود در پکیج را به چرخش قرار دهد، این قطعه با استفاده از برق آب را به چرخش در می آورد و در صورت اتصالی در آن باعث سوختن فیوز شیشه ای پکیج خواهد شد. برخی از علائم خرابی پمپ پکیج شامل صدای غیر طبیعی، افزایش دمای آب، نشت آب و… است.

خراب شدن محافظ برق پکیج

در بیشتر خانه ها از محافظ برق پکیج برای جلوگیری از خرابی های ناشی نوسانات برق استفاده می شود، با این همه خراب شدن محافظ یکی از دلایل ایجاد اتصال در داخل دستگاه و سوختن فیوز است.

سوختن شیر موتوری پکیج

شیر موتوری در داخل پکیج وظیفه کنترل جریان آب مدار را برعهده دارد؛ در اصل این وظیفه بدین معناست که بر اساس نیاز دستگاه آب مدار به سمت مصرفی و یا سمت رادیاتورهای شوفاژ حرکت کند. این کنترل در قطعه با استفاده از برق دستگاه انجام می گیرد، پس اتصالی کردن این قطعه نیز می تواند علت سوختن فیوز برد پکیج باشد.

یکسره شدن رله های برد کنترل پکیج

 مهم ترین قطعه ای که در داخل پکیج با فیوز ارتباط دارد رله می باشد، این قطعه به یک برد وصل است که باعث تقویت و ورود جریان برق به پکیج می شود. در صورت اینکه رله برد یک سره شود جریان به صورت همیشگی وارد برد می شود و در نتیجه فیوز پکیج با مشکل مواجه خواهد شد.

سوختن بوبین 220 شیر کنترل گاز پکیج

در داخل پکیج قطع و وصلی در سیستم دستگاه بر عهده شیر گاز می باشد، این قطعه دارای 3 عدد بویین است که یکی از این سه قطعه با برق 12 ولت و دیگر قطعات با برق شهری یا همان برق 220 ولت کار می کنند؛ اگر در بویین هایی که با برق شهری کار میکنند اتصال کوتاه ایجاد شود، احتمال سوختن فیوز برد پکیج افزایش می یابد.

علائم سوختن فیوز پکیج

 فیوز پکیج

برخی از علائمی که نشان از سوختن فیوز پکیج دارند عبارتند از:

  • روشن نشدن پکیج
  • خاموش شدن ناگهانی پکیج
  • شنیدن صدای تق تق از پکیج
  • مشاهده جرقه در پکیج

اگر هریک از این علائم را مشاهده کردید، احتمال دارد که فیوز پکیج شما سوخته باشد. و بهتر است برای اطمینان از سالم بودن فیوز، از یک متخصص کمک بگیرید و یا قطعات مربوزه را برای اطمینان بررسی کنید.

چگونه بفهمیم پکیج سوخته است؟

ساده ترین راه حل برای پیدا کردن علت سوختن فیوز پکیج جدا کردن تمامی قطعاتی است که با استفاده از برق کار می کنند، بهتر است که این کار را با تست کردن محافظ برق شروع کنید، زیرا این قطعه یکی از ساده ترین قطعات و همچنین از اصلی ترین دلایل سوختن فیوز می باشد.

در قدم اول برای بررسی محافظ برق، باید این قطعه را از پکیج جدا کنید، سپس پکیج را در حالت خاموش قرار دهید و دو شاخه آن را مستقیما به پریز وصل نمایید. بعد از انجام دادن این مرحله باید اقدام به روشن کردن دوباره دستگاه کرده و ببینید آیا با قطع کردن اتصال محافظ برق، همچنان فیوز تان خراب است یا خیر؟

درصورت اینکه فیوز بدون مشکله به عملکرد خود ادامه داد می توان نتیجه گرفت که مشکل از محافظتان می باشد و باید آن را تعویض کنید. شما می توانید با همین روش به بررسی تمامی قطعاتی که با برق کار می کنند بپردازید و مشکل را پیدا کنید و در صورت نیاز اقدام به رفع مشکل کنید.

دقت داشته باشید که درصورت انجام دادن هر یک از این مراحل به روش اشتباه، امکان ایجاد خرابی های بزرگ تر در پکیج وجود دارد. اگر حس می کنید که آگاهی و یا مهارت کافی در انجام دادن این کار را ندارید بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید تا از رخ دادن آسیب های بیشتر و بزرگتر جلوگیری به عمل آید.

نحوه تعویض فیوز پکیج

فیوز پکیج

اگر فیوز پکیج شما سوخته است، باید اقدام به تعویض آن کنید. در ابتدا توصیه ما این است که برای تعویض از یک تعمیر کار خبره کمک بگیرید، درهر صورت مراحل انجام کار یکی می باشد و برای تعویض فیوض کافی است مراحل زیر را طی کنید:

  • در اولین کرحله باید اقدام به خاموش کردن پکیج کنید، برای اطمینان از خاموش بودن پکیج بهتر است که پکیج را از برق به صورت کامل بکشید.
  • در مرحله بعدی اقدام به باز کردن درب پکیج کنید.
  • در این مرحله باید فیوز سوخته را پیدا کرده و با یک فیوز جدید یا همان آمپراژ جایگزین کنیم.
  • در مرحله آخر باید اقدام به بستن درب پکیج کنیم و دوباره برق پکیج را روشن کنیم سپس باید اقدام به تست دستگاه کنیم تا از سالم بودن فیوز ها اطمینان حاصل شود.

نکته مهمی که در تعویض فیوز وجود دارد این است که تحت هیچ شرایطی با دست خیس به قطعات الکتریکی دستگاه دست نزنید.

نتیجه گیری

فیوز برد پکیج نقش قطعه ای محافظت کننده را دارد که مانع از ورود شدت جریان بالا به برد می شود. وجود اتصالی در قطعات اصلی پکیج که با برق کار می کنند می تواند موجب اخلال در عملکرد این قطعه شود، برخی از قطعاتی که موجب سوختن فیوز می شوند عبارتند از فن، رله، شیر برقی گاز، پمپ پکیج، شیر موتوری و محافظ برق پکیج همچنین شایع ترین علت سوختن فیوز پکیج خرابی فن دستگاه می باشد. شما می توانید با رعایت مواردی همچون استفاده از سیم کشی مناسب، استفاده از محافظ برق و سرویس منظم پکیج از خرابی در فیوز جلوگیری کنید. همچنین در صورت بروز مشکل می توانید از تاسیسات خدمات ایران کمک بخواهید.

 

 

پست های اخیر

تنظیم پکیج

کردی در حال تعمیر و سرویس کردن پکیج گه چرا خاموش می شود؟

شخصی در حال سرویس کردن پکیج

شخصی در حال سرویس کردن پمپ پکیج

تنظیم فشار گاز پکیج