خدمات پكيج ایران رادیاتور

خدمات پكيج بوتان

نصب، تعمير و سرويس انواع پكيج و آبگرمكن

لوگو ایران رادیاتور
لوگو بوتان
لوگو بوش

پشتیبانی به صورت آنلاین


برای ثبت درخواست انلاین

را کلیک کنید

درخواست سریع سرویسکار


شماره تلفن تماس

را کلیک کنید

سختی گیر پکیج

سختی گیر پکیج چیست و چگونه نصب می شود؟ امروزه استفاده از سختی گیر آب برای آب گرم کن های خانگی و پکیج ها، بسیار واجب است؛ زیرا کربنات های کلسیم و منیزیم، نمک های معدنی و ذرات دیگر موجود در آب می توانند به تشکیل رسوبات بپردازند. نصب این دستگاه ها در لوله های آب سرد، ورودی آبگرمکن و پکیج ها، از تجمع رسوبات جلوگیری می کند و عمر مفید دستگاه ها را افزایش می دهد.

با توجه به وجود مواد کثیف و سختی بالای آب در اکثر مناطق کشور، استفاده از سختی گیر آب ضروری بوده و نیاز مکرر به تعمیرات را به شدت کاهش می دهد. اگر این قطعه به مشکل برخورد کند، باید دستگاه به صورت دستی جرم گیری شود و نحوه رسوب زدایی پکیج توسط تکنسین های ماهر صورت می گیرد؛ اما شما می توانید با استفاده از محلول های سرکه و نمک یا جوش شیرین تا حدی جرم گیری پکیج یا آبگرمکن را انجام دهید.

رسوب گیر یا سختی گیر پکیج چیست؟

جرمگیر پکیج در حال تغییر دادن سختی های آب برای داشتن آبی تمیز

یکی از مسائلی که در زندگی شهری با آن روبرو هستیم، سختی بالای آب است. این سختی از جلبک، گچ، آهک، کلسیم و منیزیم در آب به وجود می آید که با سختی گیر می توان آن ها از بین برد. اما سختی گیر پکیج چیست؟ رسوب گیر یک وسیله ای است که از تشکیل این املاح در آب جلوگیری می کند.

وظیفه اصلی رسوب گیر پکیج، جذب سختی آب و املاح معلق در آن بوده که باعث ایجاد رسوب درون مبدل می شود. نصب این دستگاه بر روی لوله ورودی آب داخل پکیج صورت می گیرد. عدم استفاده از رسوب گیر موجب تأثیرات منفی از سختی بالا خواهد شد و باعث کاهش عملکرد دستگاه می شود.

چرا رسوب گیر پکیج یک قطعه مهم است؟

سیستم های گرمایشی، از جمله بخش های حیاتی و ضروری در ساختمان ها محسوب می شوند و اگر به خوبی خدمات دهی نشوند، ممکن است صدمات جدی به وسیله نا خالصی های موجود در آب را تجربه کنند. با افزایش سختی آب، تشکیل رسوبات در سیستم های گرمایشی نیز افزایش می یابد؛ زیرا آب با سختی بالا، ذرات رسوبی بیشتری را جمع خواهد کرد.

در آب گرم کن ها و پکیج های گرمایشی، آهک و شن وارد مخزن های اصلی پکیج می شوند و به عنوان عایق عمل می کنند که جلوی گرم شدن آب در سیستم را می گیرند. این رسوبات در دیواره های لوله ها جمع خواهند شد.

با افزایش قطر رسوبات در لوله ها، فشار آب خروجی کاهش می یابد و ارتباط میان قطر آهک و رسوبات با کنترل و فشار آب خروجی داخل پکیج برقرار می شود. علاوه بر این، کاهش راندمان آب گرم کن و پکیج، تغییر شکل واشرها، جرم گیری، سوراخ شدن مبدل و پوسیدگی قطعات آب گرم کن نیز از مشکلاتی است که استفاده از یک سختی گیر مناسب می تواند آن ها را کاهش دهد.

اگر رسوب گیر پکیج به موقع تعویض نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

لوله های پکیج که رسوب گرفته اند

پکیج هایی که به رسوب گیر متصل نیستند، ممکن است با گذشت زمان خراب شوند؛ زیرا در لوله ها و سیستم ها، رسوبات تشکیل می شود که می تواند جریان آب را محدود کرده و خسارات جبران ناپذیری را به وجود آورد.

برای جلوگیری از این مشکلات و کاهش خسارات ممکن، استفاده از سختی گیرهای پکیج توصیه می شود. این دستگاه ها می توانند به طور مؤثری از تشکیل رسوبات جلوگیری کرده و عملکرد بهینه سیستم گرمایشی و پکیج را تضمین نمایند.

چرا باید از سختی گیر پکیج استفاده کنیم؟

سختی گیر پکیج در کنار لوله رسوب گرفته

رسوباتی که ناشی از عدم استفاده از سختی گیرها است، به طور پیوسته افزایش می یابد و در اثر آن، مسیر جریان آب روز به روز بیشتر مسدود می شود. این امر می تواند منجر به کاهش فشار آب یا حتی قطع آن شود. وجود رسوبات کربنات کلسیم که به شکل آهکی هستند، در مبدل حرارتی، باعث کاهش قابل توجهی در انتقال حرارت می شود.

این مسئله منجر به کاهش عمر دستگاه پکیج و قطعات آن خواهد شد. همچنین مصرف انرژی برای گرم شدن آب به طرز چشمگیری افزایش می یابد و سیستم گرمایشی به درستی عمل نمی کند و یکی از دلایل روشن و خاموش شدن پکیج محسوب می شود. استفاده از سختی گیرهای مناسب این مشکلات را به حداقل می رساند و عمر و کارایی سیستم های گرمایشی را افزایش می دهد.

برای برطرف کردن موقت رسوبات داخل سیستم پکیج، روش های متنوعی وجود دارد که شامل استفاده از اسیدشویی و جرم زدایی پکیج می شود. با این حال، استفاده از این روش ها معمولا هزینه بر است و امکان دارد عمر قطعات پکیج را به دلیل خاصیت اسیدی کاهش دهد. برای حل این مشکل، سختی گیرها به عنوان راهکار های جایگزین واجد اهمیت هستند. این دستگاه ها با کاهش تشکیل رسوبات، به عملکرد بهتر و طول عمر بیشتر سیستم های پکیج کمک می کنند.

انواع رسوب گیر پکیج

سختی گیر پکیج چیست و عملکرد انواع آن ها چگونه است؟ انواع مختلفی از قطعات سختی گیر پکیج برای حفظ عملکرد بهینه سیستم های گرمایشی و آب گرم کن در خانه ها و سازمان ها وجود دارد. انواع سختی گیر پکیج عبارتند از:

1. رسوب گیر مغناطیسی

رسوب گیر مغناطیسی

سختی گیر مغناطیسی، با قطعه ای فلزی که دارای مگنت قدرتمند است، عمل می کند. این دستگاه تغییراتی در ساختار مولکولی آب مانند یون های کلسیم و منیزیم ایجاد خواهد کرد که باعث کاهش تشکیل رسوبات در سراسر مسیر آب می شود. این سختی گیر مغناطیسی مواد اضافی و خارجی را از آب حذف کرده و باعث خواهد شد آب سبکی وارد مخزن پکیج شود.

هنگامی که آب این دستگاه گرم نمی شود، یک مورد از علت گرم نشدن آب پکیج می تواند رسوب گرفتن قطعات آن باشد. این سختی گیر مغناطیسی، با جلوگیری از رسوب گذاری در آب، از ته نشین شدن رسوبات جلوگیری می کند؛ اما برای حذف رسوبات، عملیات خاصی انجام نمی دهد.

2. رسوب گیر شیمیایی

رسوب گیر شیمیایی پکیج

رسوب گیر شیمیایی پکیج شامل یک دستگاه با مخزن فیلتر (کارتریج) شیمیایی است. این دستگاه با استفاده از فرایندهای شیمیایی، یون های بزرگ و سنگین آب که شامل کلسیم و منیزیم است را حل خواهد کرد و پکیج را از هرگونه رسوب عاری می کند.

پس از مدتی استفاده از سختی گیر شیمیایی، نیاز است که فیلتر آن را تعویض کنید. این مدت زمان برای تعویض کارتریج سختی گیر پلی فسفات بستگی به میزان سختی آب و نوع مبدل دستگاه دارد و معمولا بین 180 تا 540 روز است.

3. رسوب گیر پکیج الکترونیکی

رسوب گیر الکترونیکی پکیج

این نوع سختی گیر پکیج در واقع یک دستگاه است که با ساختار الکترونیکی و امواج الکترومغناطیسی، یون های آب معلق و رها را خنثی می کند. این دستگاه به قسمت های مختلف پکیج اجازه نمی دهد که رسوبات تشکیل شده در آب به آن ها چسبیده و متصل شوند. به کمک این ساختار، سیستم لوله کشی و بدنه قطعات مختلف پکیج از رسوبات جلوگیری می کند.

سخن پایانی

عملکرد و نقش سختی گیر پکیج چیست؟ این قطعه بسیار مهم، رسوب گیر پکیج است. امروزه با توجه به سختی بالای آب در محیط های شهری، استفاده از رسوب گیرهای آب موجب می شود که املاحی مانند آهک، کلسیم، منیزیم، جلبک و گچ وارد پکیج و آب گرم کن نشوند؛ بنابر این امر مید این تجهیزات را افزایش می دهند.

این قطعات در سه نوع الکترونیکی، شیمیایی و مغناطیسی هستند که وجودشان در پکیج بسیار حیاتی است. در صورت خراب شدن سختی گیر پکیج با کارشناسان تاسیسات خدمات ایران تماس بگیرید تا تکنسین های حرفه ای و ماهر ما، امور سرویس و تعمیرات پکیج شما را به عهده بگیرند.

پست های اخیر

تنظیم پکیج

کردی در حال تعمیر و سرویس کردن پکیج گه چرا خاموش می شود؟

شخصی در حال سرویس کردن پکیج

شخصی در حال سرویس کردن پمپ پکیج

تنظیم فشار گاز پکیج