خدمات پكيج ایران رادیاتور

خدمات پكيج بوتان

نصب، تعمير و سرويس انواع پكيج و آبگرمكن

لوگو ایران رادیاتور
لوگو بوتان
لوگو بوش

پشتیبانی به صورت آنلاین


برای ثبت درخواست انلاین

را کلیک کنید

درخواست سریع سرویسکار


شماره تلفن تماس

را کلیک کنید

سنسور دود آبگرمکن

سنسور دود یکی از حسگرهای مهم در پکیج‌ محسوب می شود که گازهای حاصل از اشتعال را به بیرون هدایت می کنند. این قطعه که از بازگشت گازهای خطرناک به داخل پکیج جلوگیری می کند، اگر دچار اشکال شود، می تواند خطرات جانی و مالی بسیاری داشته باشد. در چنین شرایطی اگر شما آشنایی با قطعات پکیج داشته باشید، می توانید مشکل را پیدا و آن را رفع کنید؛ در غیر این صورت به تر است کار را به کاردان بسپارید.

سنسور دود چیست؟

سنسور دود یا ترموستات دود، نوعی کلید ایمنی است که در پکیج‌ های بدون فن گازسوز نصب می‌‌ شود. این سنسور به کلاهک تعدیل پکیج متصل است و نقش مهمی در عملکرد ایمن دستگاه ایفا می‌ کند. اگر به هر دلیلی دود و گرما از طریق دودکش به خوبی خارج نشود، گرما به کلاهک و سپس به این سنسور منتقل می‌ شود.

در چنین شرایطی، سنسور وقتی دمای منتقل‌شده به آن از محدوده مشخصی فراتر رود، دستور خاموشی پکیج را صادر می‌ کند. این کار از بروز خطرات ناشی از اختلال در دودکش، مانند گازهای سمی و انفجار، جلوگیری می‌ کند. پس از خروج دود و کاهش دمای سنسور، این قطعه دوباره دستور روشن شدن پکیج را صادر می‌ کند‌ و دستگاه می‌ تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

در واقع، سنسور دود یک کلید ایمنی ساده، اما بسیار مهم است که از سلامت و ایمنی دستگاه در برابر اختلالات دودکش محافظت می‌ نماید. این سنسور به دلیل نقشی که در ایمنی دستگاه دارد، گاهی با عنوان کلید ایمنی دودکش نیز شناخته می‌ شود.

سنسور دود با بقیه قطعات متفاوت است!

سنسور دود یکی از قطعات مهم در سیستم اعلام حریق است که اغلب با نام دیگر ترموستات دود نیز در بازار شهرت دارد. این سنسور با سایر قطعات مشابه مانند ترموستات حد اشتباه گرفته می‌شود؛ به این علت که هم عملکرد و هم ظاهر این قطعات بسیار شبیه هستند. تفاوت اصلی بین سنسور دود و ترموستات حد عبارت اند از:

  1. محل نصب: ترموستات حد روی بدنه مبدل نصب می‌ شود، اما ترموستات دود روی دودکش قرار می‌ گیرد.
  2. محدوده دمایی: ترموستات حد در دمای 100 تا 110 درجه فعال می‌ شود، در حالی که ترموستات دود در دمای 60 تا 75 درجه ممکن است فعال شود. البته این بازه دمایی می‌ تواند در دستگاه‌های مختلف متفاوت باشد.

خرابی سنسور دود؛ علت اصلی روشن و خاموش شدن متوالی پکیج

سنسور دود خراب

در پکیج‌ های گرمایشی، سنسور دود نقش بسیار مهمی در ایمنی و عملکرد مناسب دستگاه دارد. این سنسور وظیفه مراقبت از افزایش بیش از حد دمای داخل پکیج را بر عهده دارد. در شرایط عادی، هنگامی که دود تولید شده در پکیج به دودکش به درستی تخلیه نشود، سنسور دود آن را تشخیص داده و پکیج را به طور موقت خاموش می‌ کند تا خطری رخ ندهد.

اما اگر این سنسور به هر دلیلی مانند فرسودگی یا نقص فنی خراب شود، پکیج بدون دریافت سیگنال مناسب از سنسور دود، به طور مداوم روشن و خاموش می‌ شود که می‌ تواند به دلایل مختلفی رخ دهد؛ در صورت عملکرد نامناسب سایر سنسورهای حفاظتی پکیج، سنسور دود به عنوان آخرین خط دفاع وارد عمل می‌ شود و با قطع گاز از افزایش بیش از حد دما جلوگیری می‌ کند. اما اگر این سنسور خراب باشد، این محافظت انجام نمی‌ شود و روشن و خاموش شدن پکیج را تجربه خواهید کرد.

نکات مهم در تعمیر ترموستات دود پکیج

شخصی در حال تعمیر پکیج

تعمیر ترموستات دود پکیج به صورت درست و اصولی اهمیت بسیاری دارد که توصیه می شود توسط یک تکنسین صورت گیرد؛ اما اگر می خواهید خودتان به تنهایی تعمیر آن را انجام دهید، نکات زیر را به خاطر بسپارید:

1. استفاده از خمیر سیلیکونی را فراموش نکنید.

به کار بردن خمیر سیلیکونی در محل نصب ترموستات‌های دود دارای مزایای مهمی است. این خمیر از اکسید شدن و زنگ‌ زدگی جلوگیری کرده و انتقال حرارت یکدست به ترموستات را فراهم می‌ کند. این موارد مستقیما بر دقت عملکرد سنسور تأثیر مثبت داشته و باعث افزایش آن می‌ شوند. از این رو، استفاده از خمیر سیلیکونی در نصب ترموستات‌ ها بسیار توصیه می‌ شود.

2. به نوع ترموستات توجه و دقت داشته باشید.

دمای کاری ترموستات‌ های دود گوناگون نسبت به هم تفاوت دارد. شما باید مطابق ترموستات اولیه و ویژگی های پکیج در خصوص انتخاب ترموستات جدید اقدام کنید. دقت داشته باشید که معمولا ترموستات دود بر روی کلاهک تعدیل دستگاه هایی که فن ندارند نصب می گردد.

ترموستات های حد و دود از نظر شکل ظاهری به هم شباهت دارند، اما محدوده‌ دمایی این دو ترموستات با هم متفاوت است.

3. به مولتی متر برای چکاپ سنسور دود احتیاج دارید.

اگر خواستید سنسور دود را امتحان کنید، حتما باید مولتی‌ متر داشته باشید و در حالت تست یا اتصال کوتاه قرار داده شود. در چنین شرایطی پروب‌ های موجود در مولتی‌ متر باید به دوسر پایه‌ های سنسور دود اتصال پیدا کند.

 تعمیر ترموستات دود پکیج به طور کلی بعد از طی شدن مراحل فوق و عیب‌ یابی توسط متخصص آغاز می گردد. در این کلید از مواد و فلزات مخصوص مانند پلاتین استفاده می کنند. تشخیص عیب و تعمیر سنسور در چنین قطعه‌ ای تنها از دست افراد متخصص و تعمیرکاران حرفه ای بر می‌ آید.

کلام پایانی

شما می توانید با شناخت اینکه سنسور دود چیست و چه نقشی در پکیج دارد از خسارات احتمالی مانند خاموش شدن پکیج، انتشار گاز و… جلوگیری کنید. این سنسور یکی از قطعات ضروری در سیستم احتراق است که آلارم دود را فعال کرده و از ورود گاز های سمی به داخل پکیج جلوگیری می کند؛ بنابراین سالم بودن آن بسیار مهم است و نیاز به نگهداری و سرویس دوره‌ای دارد. تاسیسات خدمات ایران، بهترین مجموعه و نمایندگی برای تعمیر پکیج در مشهد است که می توانید به آن مراجعه نمایید.

پست های اخیر

تنظیم پکیج

کردی در حال تعمیر و سرویس کردن پکیج گه چرا خاموش می شود؟

شخصی در حال سرویس کردن پکیج

شخصی در حال سرویس کردن پمپ پکیج

تنظیم فشار گاز پکیج