خدمات پكيج ایران رادیاتور

خدمات پكيج بوتان

نصب، تعمير و سرويس انواع پكيج و آبگرمكن

لوگو ایران رادیاتور
لوگو بوتان
لوگو بوش

پشتیبانی به صورت آنلاین


برای ثبت درخواست انلاین

را کلیک کنید

درخواست سریع سرویسکار


شماره تلفن تماس

را کلیک کنید

صدای بسیار کولرگازی

علت صدای زیاد کولر گازی و اسپیلت می تواند ناشی از مواردی مانند افتادن جسم خارجی یا وجود جسم در کندانسور، لق شدن پایه های کندانسور، تراز نبودن کولر گازی، عدم روغن کاری اسپیلت و… باشد. صدای ناهنجار کولر گازی انواع مختلفی دارد که شامل وز وز کردن، تق تق، سوت زدن، جیر جیر کردن و… می شود و نوعی نقص فنی در سیستم را به شما خبر می دهد. 

در چنین مواقعی اگر می خواهید در آینده ای نه چندان دور هزینه های بسیاری را متحمل نشوید به مجموعه های تعمیر کولر گازی مشهد، تهران یا هر شهری که در آن ساکن هستید، مراجعه نمایید.

انواع صداهای غیر عادی کولر گازی

حتی بهترین برند کولر گازی هم ممکن است دچار اختلالات فنی شوند و صدا های ناهنجاری تولید کنند. این سیستم های سرمایشی انواعی از صداهای مزاحمی  را تولید می کنند که شامل موارد زیر می شود:

  • صدای سوت
  •  صدایی مانند جیر جیر کردن اسپیلت
  •  وز وز کولر گازی
  •  صدای تق تق 
  •  صدای چکه آب
  •  صدای زوزه کولر گازی
  • صدای موتور کولر گازی

دلایل صدای زیاد کولر گازی چیست؟

صدای بلند از کندانسور کولر گازی

کولرهای گازی و انواع مختلف اسپیلت ها دارای دو قسمت اصلی پنل داخلی و پنل خارجی است. پنل داخلی اسپیلت و کولر در داخل محیط خانه و پنل خارجی در فضای بیرون از ساختمان در فضای آزاد نصب می شود. 

گاهی اوقات پیش می آید که به علت ایراد و اشکالات مختلف، کولر گازی صدایی بیشتر از حد نرمال به وجود بیاورد که برای افراد خانواده یا همسایگان اذیت کننده و آزار دهنده است. مهم ترین موارد موثر در علت صدای زیاد کولر گازی عبارت اند از:

جسم خارجی در کندانسور شکستگی تیغه های فن کندانسور تاب برداشتن تیغه های فن کندانسور تراز نبودن کولرگازی
درست نبستن قاب جلویی کولر لق شدن پایه های کندانسور عدم روغن کاری کولرگازی

1. وجود جسم خارجی در کندانسور کولر گازی

یکی از مواردی که می تواند باعث صدای بسیار در کولرگازی شود، وجود جسم خارجی در کندانسور است. این موضوع می تواند به دلایل مختلفی مانند افتادن برگ، شاخه درختان یا حتی لانه حیوانات اتفاق افتد. در چنین مواقعی جریان هوای ورودی و خروجی کندانسور کولر گازی مسدود شده و به همین دلیل صدای بسیاری از فن کندانسور تولید می شود.

بنابراین در صورت شنیدن هرگونه صدای غیر عادی از کولر گازی، بهتر است سریعا دستگاه را خاموش کرده و برق آن را قطع کنید. سپس با استفاده از یک چراغ قوه داخل کندانسور را بررسی کرده و هرگونه جسم خارجی را خارج نمایید. این کار نه تنها از تشدید صدا جلوگیری می کند، بلکه از آسیب رساندن به اجزای داخلی کولر نیز پیشگیری خواهد نمود.

هر گونه مانعی که در مسیر برخورد هوا به کندانسور باشد، باعث ایجاد لرزش و ارتعاش در اجزای داخلی دستگاه شده و صداهای نامطلوب ایجاد می شوند.

2. شکستگی و تاب برداشتن تیغه های فن کندانسور کولر گازی

شکستگی و تاپبرداشتن تیغه های کندانسور

پس از گیر کردن اجسام خارجی کندانسور و تیغه های فن، اگر کولر همچنان به کارخود ادامه دهد ممکن است جسم خارجی باعث آسیب رساندن به تیغه های فن کندانسور شود. این مساله باعث ایجاد لرزش و ارتعاش بیش از حد در کندانسور شده و سر و صدای کولر افزایش می یابد.

در چنین شرایطی باید کولر را خاموش کرده و از برق بکشید، سپس با دقت و احتیاط تیغه های فن را بررسی کنید تا اگر جسمی در کندانسور بود یا انحنایی در تیغه ها وجود داشت آن را برطرف کنید. اما اگر تیغه ها به قدری آسیب دیده باشند که امکان بازگرداندن آن ها به حالت اولیه وجود ندارد، باید کولر گازی خود را به یک متخصص در این حوزه بسپارید.

3. تراز نبودن دستگاه کولر گازی

تراز نبودن پنل داخلی و خارجی کولر گازی به یکی از مهم ترین عوامل ایجاد صدای زیاد در این دستگاه تبدیل می شود. تراز نبودن این سیستم باعث می شود تا قطعات مختلف دستگاه با یکدیگر اصطکاک پیدا کرده و در نتیجه صدای بلندی را ایجاد کنند. 

تراز نبودن کولر گازی معمولا در هنگام نصب اولیه کولر گازی رخ می دهد، اما ممکن است به مرور زمان و به دلیل جابه جایی دستگاه یا عوامل دیگر نیز ایجاد شود. در چنین مواردی، بهترین کار این است که به یک نصاب متخصص کولر گازی برای بررسی و تراز کردن دستگاه مراجعه کنید. سرویس کار کولر با استفاده از وسایل تخصصی مانند تراز، قادر است موقعیت دستگاه را اصلاح کرده و آن را به حالت کاملا تراز درآورند.

4. قرار گرفتن نامناسب قاب جلو

گاهی به علت بی دقتی در بستن قاب جلوی پنل کولر گازی یا خرابی، آن را به درستی نبسته باشید، صداهای بسیاری به دلیل برخورد قطعات با یکدیگر ایجاد می شوند که حالتی مانند تق تق، جیر جیر و چکش مانند دارند. برای رفع این مشکل، کافی است که قاب جلوی پنل را به آرامی و با دقت ببندید تا به طور کامل روی محل خود قرار گیرد. 

این کار باعث می شود تا قطعات داخلی دستگاه بدون برخورد با یکدیگر کار کنند و در نتیجه صدای مزاحم از بین برود. البته، گاهی اوقات هم ممکن است با گذشت زمان و استفاده مداوم از کولر، قاب جلوی پنل شل شده و باز شود. در چنین مواردی نیز باید آن را به آرامی و محکم ببندید تا دوباره صدای ناخواسته ایجاد نشود.

5. لق شدن پایه های کندانسور

لق شدن پایه های کندانسور

برخی اوقات مهره ها یا پایه های پنل خارجی کولر گازی شل می شوند و هنگام کار کردن دستگاه صداهای بسیاری را از خود به وجود می آورند. این موضوع کاملا طبیعی است و به مرور زمان در اثر کار کردن دستگاه اتفاق می افتد و شما می توانید با یک آچار کشی، به راحتی این مشکل را رفع کنید.معمولا سرویس کاران کولر توصیه می کنند، هر ۶ ماه یکبار اتصالات بیرونی و داخلی کولر گازی را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز آن ها را محکم کنید.

6. عدم روغن کاری دستگاه و صدای زیاد کولر گازی

موتور فن کولر گازی نیاز به روغن کاری مناسب دارد. اگر این موتور به درستی روغن کاری نشده یا دچار مشکل شده باشد، می تواند منجر به ایجاد سر و صدای زیاد در هنگام کار کردن کولر شود. بدین ترتیب، بهترین کار این است که فورا کولر را خاموش کنید تا از ورود آسیب بیشتر به دستگاه جلوگیری نمایید. در این شرایط باید با سرویسکار کولر گازی تماس بگیرید تا موتور و فن را کاملا روغن کاری کنند. 

علت صدای بسیار کولرگازی در یک نگاه

علت صدای زیاد کولر گازی و اسپیلت مختلف است؛ اما به صورت کلی شامل وجود جسم خارجی در کندانسور، شکسته و منحنی شدن تیغه های فن، عدم روغن کاری، تراز نبودن، لق شدن پایه های کندانسور، قرار نگرفتن درست قاب جلو کولر و… می شود. 

در این مواقعی که کولر صداهایی مانند جیر جیر، تق تق، چکه آب، سوت و… می دهد، توصیه می شود هر چه سریع تر به متخصص های ما در تاسیسات خدمات ایران یا نمایندگی سیستمتان مراجعه کنید تا آسیب های جبران ناپذیر با از هزینه های بیشتر در آینده ای نه چندان دور نداشته باشید.

پست های اخیر

تنظیم پکیج

کردی در حال تعمیر و سرویس کردن پکیج گه چرا خاموش می شود؟

شخصی در حال سرویس کردن پکیج

شخصی در حال سرویس کردن پمپ پکیج

تنظیم فشار گاز پکیج