خدمات پكيج ایران رادیاتور

خدمات پكيج بوتان

نصب، تعمير و سرويس انواع پكيج و آبگرمكن

لوگو ایران رادیاتور
لوگو بوتان
لوگو بوش

پشتیبانی به صورت آنلاین


برای ثبت درخواست انلاین

را کلیک کنید

درخواست سریع سرویسکار


شماره تلفن تماس

را کلیک کنید

روشن نشدن مشعل پکیج دیواری

یکی از رایج ترین مشکلات پکیج ها و آبگرم کن ها، روشن نشدن مشعل آن ها است. علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن و پکیج که قطعه ای حیاتی در این سیستم محسوب می شود، شامل خراب بودن جرقه زن پکیج، ایراد در سنسور NTC و… می شود.

اما گاهی علت روشن نشدن مشعل پکیج مشکلی در سیستم های آب، برق و گاز دارد و در صورت مواجه شدن با این عملکرد پکیج یا هر سیستم گرمایشی، اولین اقدامی که باید در این زمینه انجام دهید، بررسی کامل این 3 منبع انرژی است.

شمعک پکیج چیست؟

شمعک نوعی شعله کوچک ثابت روی پکیج ها و بخاری گازی است که هنگام روشن کردن بخاری یا هر سیستم گرمایشی، به کار می افتد و روشن می شود. این قطعه با این کار ترموکوپل را گرم می کند و بار الکترونیکی ترموکوپل به شیر گاز پکیج متنقل می شود تا سبب روشن شدن کامل پکیج شود.

نخستین نکته ای که در اینجا باید بدان اشاره داشت این است که تمامی پکیج هایی که از سال 1385 تولید شده اند به صورت شعله فوری کار کرده و فاقد شمعک هستند. نوع قدیمی بسیاری از پکیج ها نظیر پکیج بوتان و ایران رادیاتور به شمعک و ترموکوپل مجهز بودند.

آشنایی با علت روشن نشدن مشعل پکیج

تعمیر کاری در حال تعمیر کردن

علت روشن نشدن مشعل پکیج و اینکه چرا پکیج خاموش می شود؟ شامل مواردی از جمله خراب بودن جرقه، زن ایراد در سنسور NTC، خراب شدن میله یون، گرفتگی شیر کنترل گاز و اختلال در عملکرد برد می شود که می توان در چنین مواقعی، جویای احوال این قطعات شوید.

1. عدم عملکرد درست جرقه زن پکیج

یکی از رایج ترین علت گرم نشدن آب پکیج های ایران رادیاتور و بوتان، خرابی جرقه زن آن ها است. اصولا هنگامی که گاز وارد شمعک می شود، سنسور دستور جرقه زدن و تخلیه بار الکتریکی منتقل شده توسط برد مدار را برای انجام عملیات جرقه زنی ارسال می کند.

چنانچه در حین این عملیات پیلوت خاموش یا قطع باشد، می توان دلیل آن را وجود جرم دانست؛ چراکه، این جرم ها از طریق مسیر ورودی گاز وارد دستگاه می شوند. از آنجایی که ورودی گاز کوچک و باریک است، کوچک ترین جرم یا کثیفی قادر خواهد بود تا این مسیر را مسدود سازد. برای برطرف سازی این مسئله، ناحیه مذکور می بایست تمیز شود.

2. ایراد در سنسور NTC پکیج

اگر می خواهید بدانید سنسور ntc چیست و چگونه کار می کند، باید آگاه باشید که این قطعه دمای پکیچ را اندازه گیری می کند؛ لذا در صورت خرابی این قطعه، مشعل پکیج نیز دچار مشکل شده و روشن نمی شود. سنسور NTC نوعی سنسور مقاومتی محسوب می شود. به این صورت که با افزایش دما، مقاومت این قطعه نیز کاهش می یابد. به همین دلیل خرابی سنسور NTC منجر به تشخیص دمای اشتباه شده و این مسئله در نهایت بر عملکرد مشعل و شعله نیز تأثیر می گذارد.

3. خراب بودن میله یونی در پکیج

میله یونی

میله یونی یا همان الکترود یونی است که نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح پکیج دیواری دارد. میله یونی موجود در این دستگاه ها و تجهیزات گرمایشی، مسئولیت تشخیص شعله را بر عهده دارد؛ بنابراین، چنانچه قطعه مذکور آسیب ببیند، مشعل پکیج خاموش می ماند.

4. گرفتگی شیر کنترل گاز

شیر کنترل گاز با جنس آلومینیوم ساخته شده و با ولتاژ 220 ولت کار می کند. این قطعه که در زیر محفظه احتراق قرار دارد، وظیفه مهمی را بر عهده داشته و باعث قطع و وصل شدن جریان گاز می شود.

شیر کنترل گاز نقش تنظیم ارتفاع شعله را نیز بر عهده دارد؛ بنابراین، چنانچه این قطعه دچار خرابی شود، احتراق مشعل نیز با مشکل مواجه خواهد شد. توجه داشته باشید که خرابی این قطعه می تواند خطرات بسیاری را ایجاد سازد؛ لذا برای تعمیر و تعویض آن نباید تأمل کرد.

5. خرابی برد پکیج دیواری

خرابی برد پکیج را می توان به عنوان مهم ترین علت روشن نشدن مشعل پکیج مطرح کرد؛ چراکه، بدون عملکرد صحیح این قطعه پکیج قادر به فعالیت نخواهد بود. قطعه مذکور در حقیقت تمامی دستورات لازم در پکیج را ارسال کرده و باعث می شود تا پکیج و قطعات آن به طور صحیح کار کنند.

علت خرابی برد پکیج مواردی نظیر نشت آب، نواسانات برق، گرد و غبار روی برد، ایراد در رله و… هستند که در صورت خرابی برد پکیج، سیستم به طور کامل خراب شده و قطعات مربوطه فرمانی را دریافت نمی کنند. در صورت خرابی برد پکیج می بایست فورا به متخصصین باتجربه مراجعه کنید؛ چراکه، تداوم خرابی این قطعه می تواند هزینه های بیشتری را متوجه شما سازد.

سایر دلایلی که باعث می شوند پکیج روشن نشود!

دلایل بسیاری وجود دارند که موجب روشن نشدن پکیج می شوند و تنها یکی از آن موارد، مشعل است!

عدم برق رسانی درست، نواسانات برق، فشار نامناسب و اشکال در قطعه مانومتر برخی از علت های خاموش ماندن پکیج محسوب می شوند.

1. فقدان برق در دستگاه پکیج

در برخی از شرایط، علت روشن نشدن مشعل پکیج و خود سیستم، نبود برق کافی است؛ با اینکه مصرف برق پکیج کم می باشد، اگر برق و شوکی الکتریکی به این سیستم گرمایشی وارد نشود دارای نوساناتی باشد، برد شروع به کار نمی کند. در تمامی پکیج های امروزی چراغی تعبیه شده است که نشان می دهد برق به داخل برد پکیج آمده است یا خیر.

لذا اگر هیچ چراغی را روشن نمی بینید و با تغییر کلیدهای صفر و یک مشکل ادامه پیدا می کند، احتمالا مشکل عدم وجود برق کافی است. در چنین شرایطی بهتر است دو شاخه پکیج و پریز مربوطه را مورد بررسی قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که برق به پکیج می رسد.

2. فشار نامناسب گاز پکیج

فشار نامناسب

تمامی پکیج های امروزی از فشارسنج یا مانومتر برخوردار هستند. وظیفه این قطعه نشان دادن فشار جریان رادیاتور است. چنانچه فشار موجود در مدار رادیاتورها کمتر از 0.7 باشد، بردهای الکترونیکی اجازه فعالیت نمی دهند. دلیل افت فشار پکیج تجمع هوا، نبود آب و فشار پایین، ایراد در لوله ها و خرابی برخی از قطعات داخلی است که به کم شدن فشار داخل مدار، ختم می شود.

بنابراین با تنظیم فشار گاز پکیج از خرابی پمپ و به وجود آمدن مشکلاتی اساسی در این سیستم، پیشگیری کنید.

3. خرابی مانومتر پکیج

مانومتر پکیج ها از مسیر بسیار باریکی برخوردار است؛ بنابراین به راحتی رسوب می گیرد. چنانچه در شهرهایی زندگی می کنید که میزان سختی آب آن بالا است، این قطعه قطعا جرم می گیرد، در این صورت اگر می خواهید در هزینه هایتان صرفه جویی کنید، دانستن نحوه رسوب زدایی پکیج برای شما واجب می شود.

یکی دیگر از دلایلی که موجبات خرابی قطعه مذکور را فراهم می آورد، شکستن و خراب شدن فنر داخلی آن است. در چنین شرایطی قادر به تعمیر مانومتر نبوده و می بایست برای تعویض آن اقدامات لازم را دنبال کنید.

راه حل هایی جهت روشن شدن مشعل پکیج دیواری

روشن شدن پکیج

همان طور که اشاره شد، مشعل پکیج دیواری به دلایل متعددی دچار مشکل می شود. علت این مشکل نیز اغلب وجود اختلال در سیستم آب، برق و گاز است. معمولا در هنگام وجود این مشکلات، پکیج ارور نشان می دهد. در این مرحله باید اطمینان حاصل کنید که پکیج شما آب، برق و گاز کافی را دریافت می کند.

در اغلب موارد می توانید مسئله را با استفاده از سیستم عیب یابی اتوماتیک پکیج عیب یابی کنید. گاهی مسئله روشن نشدن مشعل و خاموش ماندن پکیج با یک هواگیری ساده و یک بررسی ساده از دو شاخه و پریز برطرف می شود؛ اما چنانچه پس از بررسی موارد مذکور مشکل تداوم یابد می بایست کار را به متخصصین این حوزه، یعنی تعمیرکاران باسابقه پکیج واگذار کرد.

نکته: با وجود آگاهی از دلایل روشن نشدن مشعل پکیج، بهتر است از اقدامات خودسرانه برای تعمیر آن خودداری کنید؛ چرا که، چنین اقداماتی به تخصص نیاز داشته و در صورت عدم رعایت نکات لازم، خسارات وارد شده به پکیج افزایش می یابد.

دلایل روشن نشدن مشعل در یک نگاه

علت روشن نشدن مشعل پکیج به نوع دستگاه و تجهیزات آن بستگی دارد؛ اما به صورت کلی شامل وجود مشکل در قطعاتی مانند جرقه زن، میله یونی، برد، سنسور NTC و گرفتگی شیر کنترل گاز است. علاوه بر این موارد، مسائل دیگری نظیر نوسانات فشار آب، نوسانات برق و فشار کم، می توانند موجب روشن نشدن خود پکیج شوند.

توصیه می شود در صورت مشاهده علائم خرابی پکیج به نمایندگی دستگاه زنگ بزنید و درخاست تکنسین کنید یا اگر در شهر مشهد هستید با خدمات ایران تماس بگیرید که نمایندگی رسمی ایران رادیاتور، بوتان و… با تعمیرکاران باسابقه است.

پست های اخیر

تنظیم پکیج

کردی در حال تعمیر و سرویس کردن پکیج گه چرا خاموش می شود؟

شخصی در حال سرویس کردن پکیج

شخصی در حال سرویس کردن پمپ پکیج

تنظیم فشار گاز پکیج