خدمات پكيج ایران رادیاتور

خدمات پكيج بوتان

نصب، تعمير و سرويس انواع پكيج و آبگرمكن

لوگو ایران رادیاتور
لوگو بوتان
لوگو بوش

پشتیبانی به صورت آنلاین


برای ثبت درخواست انلاین

را کلیک کنید

درخواست سریع سرویسکار


شماره تلفن تماس

را کلیک کنید

ترموستات حد

ترموستات حد چیست؟ این قطعه چه وظیفه ای را بر عهده دارد؟ آیا می توان آن را عیب یابی کرد؟ این تجهیزات اخیرا نقش مهمی در منازل ما پیدا کرده اند؛ بنابراین برای اطمینان از عملکرد صحیحشان، آشنایی با قطعات پکیج و وظایف آن ها ضروری است. 

ترموستات یکی از قطعات ایمنی در این سیستم محسوب می شود که از وقوع حوادث ناگوار مانند آتش سوزی، سوختن مبدل اصلی و… جلوگیری می کند. این قطعه انواع مختلفی دارد که به صورت کلی در 3 نوع NO ، NC و NTC طراحی و عرضه می شود.

کاربرد ترموستات حد

ترموستات حد که با نام کلید حرارتی نیز شهرت دارد، یک قطعه ایمنی از پکیج محسوب می شود که می تواند از بروز حوادث جلوگیری کند. ترموستات ها با تشخیص دما و تعیین میزان گرما یا سرما، دستور روشن شدن یا خاموش شدن پکیج را ارسال می کنند و از قطعات حساس پکیج محافظت می کنند. این قطعات الکترونیکی انواع مختلفی داشته که از لحاظ عملکرد به 3 نوع کلی قطعی، وصلی و تدریجی تقسیم بندی می شوند.

ترموستات حد پکیج شامل یک عامل حرارتی لوله ای و میله ای شکل است که در هنگام قرارگیری در معرض آب گرم، می تواند میزان دما را تشخیص دهد. هنگامی که لوله مذکور در معرض حرارت باشد، دچار انبساط شده و میله درون آن کشیده می شود. تغییرات ایجاد شده در میله میزان حرارت آب را به برد پکیج گزارش داده و به تصحیح عملکرد آن کمک می کند.

اساسی ترین و کلیدی ترین وظایف ترموستات حد عبارتند از:

 1. کنترل تمامی مراحل عملکرد دستگاه
 2. جلوگیری از سوختن مبدل اصلی
 3. تنظیم و تصحیح عملکرد پکیج

انواع ترموستات حد پکیج

انواع ترموستات حد

ترموستات حد عمدتا در نزدیکی مبدل اصلی در پکیج های دیواری نصب می گردند. این قطعه الکترونیکی در 3 نوع NO ، NC و NTC طراحی شده اند و عرضه بازار می شود. نوع NC ترموستات حد (ترمو سوئیچ یا سوئیچ حرارتی) در حالت عادی بسته است؛ این قطعه در صورت افزایش دما باز می شود و پکیج را خاموش می سازد. نوع NO ترموستات حد نیز در حالت عادی باز بوده و این قطعه در صورت افزایش دما بسته شده و در نهایت پکیج را خاموش می سازد.

آشنایی با علائم خرابی ترموستات حد

رایج ترین علائم خرابی ترموستات حد به شرح زیر هستند:

 1. خاموش شدن ناگهانی و خود به خودی پکیج دیواری
 2. مشاهده خطای باز بودن ترموستات پیش از روشن شدن شعله پکیج
 3. شنیده شدن صدای وزوز از ناحیه قرارگیری ترموستات حد
 4. عدم تطبیق حرارت آب مصرفی با میزان نمایش داده شده از ترموستات حد

تاثیر خرابی کلید حرارتی بر عملکرد پکیج چیست؟

ترموستات های خراب پکیج

خرابی ترموستات حد تنها بر روی بخشی از پکیج تاثیر نمی گذارد و چنانچه به صورت ناگهانی و یا به صورت مکرر خاموش شود، عملکرد کلی پکیج دچار مشکل می شود. در این صورت باید پکیج را به سرویسکاران معتبر یا نمایندگی ها مانند نمایندگی پکیج ایران رادیاتور در مشهد، نمایندگی بوتان و… بسپارید تا آن را عیب یابی نمایند و سوئیچ ایمنی با میزان بار را بررسی کنند. شما با اقدام برای سرویس های دوره ای می توانید از خرابی سنسور حد و مشکلات ناشی از آن جلوگیری کنید و راندمان پکیج خود را افزایش دهید.

آموزش عیب یابی و تست عملکرد ترموستات حد پکیج

عیب یابی و تست عملکرد صحیح ترموستات حد را با بررسی موارد زیر انجام دهید:

 1. شیر آب گرم را باز کرده و میزان دمای آب مصرفی آن با آنچه که ترموستات نشان می دهد مقایسه کنید.
 2. تنظیمات ترموستات را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه دمای رادیاتورها همزمان با تنظیمات ترموستات تغییر نکند، این مسئله می تواند بیانگر خرابی ترموستات حد باشد.
 3. به صدای ترموستات حد در هنگام کار کردن پکیج با دقت گوش دهید؛ چنانچه صدای کلیک این قطعه شنیده نشد یا صدای وزوز به گوش می رسید، احتمال خرابی آن بالا است.
 4. پکیج را روشن کرده و سپس سیم مربوط به ترموستات را جدا کنید. چنانچه پکیج خاموش شود، نشان می دهد که ترموستات حد سالم است.
 5. چنانچه در هنگام روشن شدن شعله با خطای باز بودن حد مواجه شوید، این احتمال وجود خواهد داشت که ترموستات دچار اختلال شده باشد.

نکات مهم در انجام تست عملکرد ترموستات حد

ترموستات حد (ترمو سوئیچ یا سوئیچ حرارتی) بر روی مبدل اصلی پکیج یا بر روی لوله رفت شوفاژ قرار می گیرد. در محل قرارگیری این قطعه یک ماده خمیری وجود دارد که از نوع سیلیکونی است و از زنگ زدگی ترموستات جلوگیری می کند؛ لذا در هنگام تعمیر و تعویض این قطعه می بایست به تعویض خمیر سیلیکونی نیز توجه کنید.

دقت داشته باشید که تست و تعمیر ترموستات حد و سایر اجزای پکیج اقدامی تخصصی محسوب می شود؛ بنابراین این دسته اقدامات را به افراد متخصص و آموزش دیده واگذار کنید. اگر در شهر مقدس مشهد حضور دارید، می توانید با درخواست سرویسکار پکیج در مشهد، بدون اتلاف وقت سیستمتان را درست تحویل بگیرید. رایج ترین ریسک های ناشی از اقدامات خودسرانه به شرح زیر هستند:

 • ریسک های ایمنی
 • عدم تشخیص صحیح مشکل
 • به خطر انداختن سایر قطعات پکیج و ایجاد خسارات و هزینه های بیشتر

ترموستات حد پکیج را کجا تهیه کنیم؟

ترموستات پکیج

انواع ترموستات های پکیج دیواری، نظیر ترموستات پکیج ایران رادیاتور، ترموستات حد پکیج بوتان و سایر برندها در فروشگاه های معتبر و آنلاین شاپ ها قابل خریداری هستند؛ اما بهتر است پیش از خریداری این محصولات به نکات زیر دقت داشته باشید:

 • برقراری ارتباط با متخصصین و دریافت راهنمایی های لازم
 • انتخاب نوع مناسب ترموستات حد با توجه به سیستم پکیج
 • خریداری ترموستات حد از فروشگاه های معتبر و نمایندگی ها

ترموستات حد در یک نگاه

برای آن که از عملکرد بهینه ترموستات حد اطمینان حاصل کنید، ضروری است که بدانید نشانه های خرابی ترموستات حد چیست. در صورت مشاهده این علائم پیش از خراب شدن کامل دستگاه یا سوختن آن، باید به تعمیرکاران مجاز و نمایندگی ها مانند تاسیسات خدمات ایران مراجعه کرده کنید. به صورت خلاصه سه نوع ترموستات حد در بازار است که با توجه به مدل دستگاه کار گذاشته می شوند.

این قطعه از سوختن مبدل اصلی جلوگیری می کند و وظیفه خاموش و روشن شدن پکیج را با توجه با دمای آب دارد. شما می توانید با مشاهده خطا، صدای وزوز، خاموش شدن ناگهانی و عدم تطابق حرارت آب با توجه با داده های ترموستات، متوجه خرابی این قطعه شوید.

پست های اخیر

تنظیم پکیج

کردی در حال تعمیر و سرویس کردن پکیج گه چرا خاموش می شود؟

شخصی در حال سرویس کردن پکیج

شخصی در حال سرویس کردن پمپ پکیج

تنظیم فشار گاز پکیج