خدمات پكيج ایران رادیاتور

خدمات پكيج بوتان

نصب، تعمير و سرويس انواع پكيج و آبگرمكن

لوگو ایران رادیاتور
لوگو بوتان
لوگو بوش

پشتیبانی به صورت آنلاین


برای ثبت درخواست انلاین

را کلیک کنید

درخواست سریع سرویسکار


شماره تلفن تماس

را کلیک کنید

موتورخانه ای کوچک

از آنجایی که موتورخانه ها در دیدرس ما قرار ندارند، طبیعی است که از آن ها غافل شویم و تنها زمانی به یادشان می افتیم که مشکلی پیش آمده است؛ اما اگر سرویس و نگهداری موتورخانه را در دستور کار خود قرار دهیم؛ می توانیم از تمام حوادث ناگوار و ضررهای مالی، پیشگیری کنیم.

بخش مهمی از نگهداری و سرویس موتورخانه، آگاهی از تفاوت شوفاژ و رادیاتور است؛ زیرا اگر از کارکرد این قطعات حیاتی آگاه نباشیم، چطور می توانیم آن ها را سرویس کنیم؟

اهمیت و ضرورت سرویس و نگهداری موتورخانه

موتورخانه یک مجتمع مسکونی

موتورخانه بخشی از ساختمان است که معمولا در پایین ترین طبقه قرار دارند و تجهیزات تأسیساتی مربوط به گرمایش، سرمایش، تولید آب گرم، پمپاژ آب و تابلوهای برق در آن است. ابعاد هر موتورخانه با توجه به ساختمان می تواند متفاوت باشد؛ به صورتی که یک ساختمان کوچک ممکن است حداکثر دارای 1 موتورخانه کوچک باشد؛ این در حالی است که موتورخانه های ساختمان های بزرگ می توانند ابعاد و متراژ قابل توجهی را به خود اختصاص بدهند.

این مکان به علت داشتن تجهیزات ساختمانی و مسائل دیگر از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، اما هنگامی از آن ها یاد می شود که ساختمان به مشکل جدی بر می خورد. در این صورت بر اساس نوع ساختمان، تعمیرکار یا پیمانکار مربوطه برای بازدید از موتورخانه اقدام می کند.

پس از بازدید و سرویس از تاسیسات موجود در موتورخانه، اولویت های تعمیر و نگهداری توسط تکنسین، مشخص و به روز می شوند. شما می توانید با تعمیر و نگهداری به موقع تجهیزات موتورخانه، هزینه های این مکان مهم که قلب یک ساختمان محسوب می شود را تا حد چشمگیری کاهش دهید و به عمر مفید تجهیزات موجود در آن بیفزایید.

سرویس و نگهداری موتورخانه شامل چه مواردی می شود؟

به طور کلی، سرویس و نگهداری موتورخانه دارای فعالیت های متعددی که شامل موارد زیر است، می شود:

1 سرویس و نگهداری مشعل 9 تعمیر و نگهداری منبع دوجداره
2 بازبینی آگوست های دیگ بخار 10 عایق کاری منبع و لوله ها
3 بازبینی و بررسی کارکرد پمپ خلأ 11 سرویس و تعویض فلکه
4 تراز کردن محور پمپ آب 12 سرویس پمپ شوفاژ
5 بررسی کارکرد فتوسوئیچ 13 تعویض کوپلینگ پمپ شوفاژ
6 بازبینی ارتعاشات پمپ در موتورخانه 14 بررسی میزان سختی و کارکرد صحیح سختی گیر آب
7 بررسی و تنظیم شیر برقی مشعل گازی 15 تعمیر و نگهداری سیستم لوله کشی موتورخانه
8 تعمیر تابلو برق موتورخانه و تأسیسات مرکزی 16 نصب اینورتر برای پمپ های سه فاز

سرویس و نگهداری موتورخانه توسط چه افرادی انجام می شود؟

یکی از مهم ترین تعمیرات در ساختمان ها که باید توسط افراد متخصص صورت گیرد، سرویس و نگهداری موتورخانه است. این مورد را در نظر داشته باشید که با سپردن موتورخانه به یک فرد کار بلد از خسارات بی شماری که ممکن بود رخ دهد، پیشگیری کرده اید!

معمولا برای سرویس موتورخانه هایی که از ظرفیت بالاتری برخوردار هستند، (نظیر مجموعه های تجاری، اداری، مسکونی، تفریحی و …) از یک شخص پیمانکار کمک می گیرد؛ اما نگهداری و سرویس موتورخانه های کوچک منازل که با جزئیات کمتری همراه هستند را به تکنسین ها می سپارند.

پیمانکار سرویس موتورخانه باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

موتورخانه ای کوچک و زیرزمینی

تعمیر و نگهداری نسل جدید تجهیزات موتورخانه به دانش و مهارت بالایی نیاز دارد؛ لذا در هنگام انتخاب پیمانکار می بایست به چند نکته مهم که شامل موارد زیر می شود، توجه داشته باشید:

  1. انتخاب یک مجموعه دارای تیم متخصص
  2. برخورداری پیمانکار از مدارک تحصیلی مرتبط
  3. مجهز بودن پیمانکار به ابزارآلاتی تخصصی
  4. برخورداری از مجوزها و تاییدیه های مرتبط
  5. سابقه کاری در این زمینه

مزایای سرویس و نگهداری موتورخانه

نگهداری اصولی موتورخانه و سرویس کردن به موقع آن، می تواند مصرف کلی انرژی را کاهش دهد؛ همچنین مزایای متعددی دیگری را هم به دنبال دارد که عبارت اند از:

  • کاهش هزینه های تأمین قطعات مورد نیاز در شبکه تأسیساتی
  • افزایش عمر مفید تجهیزات و دستگاه های درون موتورخانه
  • جلوگیری از بروز هرگونه خرابی احتمالی در زمان های اوج مصرف
  • صرفه جویی در زمان تعمیر و بازبینی

شایان ذکر است که با کاهش فواصل سرویس های دوره ای، می توان هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه را کاهش داد؛ چراکه به واسطه چنین اقدامی، کارکرد بهینه قطعات موتورخانه و ایمنی آن ها تضمین می شود.

قیمت سرویس موتورخانه چگونه تعیین می شود؟

موتورخانه ای نسبتا بزرگ و تمیز مجتمع مسکونی

هزینه سرویس موتورخانه به سن موتورخانه، ابعاد و متراژ آن و فاصله زمانی میان بازدید ها تعیین می شود.

1. سن موتورخانه

از آنجایی که با گذشت زمان، میزان استهلاک و فرسودگی اجزای موتورخانه افزایش می یابد، این بخش به سرویس های دوره ای و خدمات تأسیساتی بیشتری نیاز پیدا می کند. به طور مثال، اغلب موتورخانه های قدیمی از عایق بندی مناسبب بهرمند نیستند یا هیچ عایق بندی ندارند؛ به همین دلیل در هنگام محاسبه هزینه های تعمیر موتورخانه می بایست به سن آن ها توجه داشت.

2. ابعاد و متراژ موتورخانه

ابعاد موتورخانه و ابعاد ساختمان مورد نظر در هزینه های نهایی سرویس و نگهداری مداخله گر است. بدیهی است که هر چه ابعاد موتورخانه بزرگ تر باشد، زمان بیشتری صرف سرویس آن می شود و برای این اقدام به تکنسین و تعمیرکاران بیشتری نیاز خواهد بود.

3. فاصله زمانی میان بازدیدها

بازبینی پی در پی موتورخانه، می تواند هزینه سالیانه سرویس و نگهداری این بخش را افزایش دهد؛ اما باید دقت داشت که این اقدام در نهایت می تواند از شمار هزینه های بلند تعمیر و نگهداری موتورخانه و تأسیسات بکاهد.

کلام آخر

هریک از اجزای درون موتورخانه ها، در زمانی متفاوت دچار استهلاک می شوند و نیاز به تعمیر پیدا می کنند. سرویس و نگهداری موتورخانه باید به متخصصین این حوزه واگذار شود. چنانچه بازدید و نگهداری موتورخانه به صورت اصولی انجام شود، هزینه های بلندمدت تعمیر و نگهداری موتورخانه کاهش یافته و به عمر مفید تاسیسات آن افزوده می شود. همچنین می توانید برای تعمیر سیستم های سرمایشی و گرمایشی موتورخانه یا کولرگازی به تاسیسات خدمات ایران مراجعه نمایید.

پست های اخیر

تنظیم پکیج

کردی در حال تعمیر و سرویس کردن پکیج گه چرا خاموش می شود؟

شخصی در حال سرویس کردن پکیج

شخصی در حال سرویس کردن پمپ پکیج

تنظیم فشار گاز پکیج