خدمات پكيج ایران رادیاتور

خدمات پكيج بوتان

نصب، تعمير و سرويس انواع پكيج و آبگرمكن

لوگو ایران رادیاتور
لوگو بوتان
لوگو بوش

پشتیبانی به صورت آنلاین


برای ثبت درخواست انلاین

را کلیک کنید

درخواست سریع سرویسکار


شماره تلفن تماس

را کلیک کنید

نشت آب از کولر گازی

کولر گازی از وسایل ضروری خانه در فصل های گرم سال محسوب می شود که یکی از مشکلاتی رایج آن، نشت آب به بیرون است. اما علت نشت آب از کولر گازی چیست؟ 

مواردی مانند شکستن پمپ، ورود هوا، گرفتگی حفره تخلیه، سرویس نکردن کولر، پوسیدگی لوله آب و… از عوامل نشتی کولر گازی به شمار می روند. جهت تعمیر کولرگازی در مشهد یا هر شهر دیگری که ساکن هستید، می توانید با نمایندگی تماس بگیرید یا به مراکز معتبر سرویس کولرگازی مراجعه کنید.

علت نشت آب از کولر گازی چیست؟

نشت آب از کولر گازی با توجه به اختلالات و مشکلاتی که در این وسیله به وجود می آید، بروز می کند. شما با شناخت دلایل درز کردن آب این سیستم به بیرون می توانید از نشت بیشتر جلوگیری کنید و در صورت نیاز از تعمیرکاران ماهر در این زمینه کمک بگیرید. 

مهم ترین دلایل نشت آب کولر گازی شامل موارد زیر است:

گرفتگی لوله آب پوسیدگی لوله تخلیه آب آلودگی فیلترهای هوا مسدود شدن فیلتر هوا
پایین بودن دما بیرون منجمد شدن آب در لوله ها سرویس نکردن کولر نصب اشتباه لوله درین 
کثیف شدن کندانسور یخ زدن کویل اواپراتور کمبود گاز  عدم تعادل کولرگازی
عدم عایق بندی درست لوله ها نشت هوا 

1. گرفتگی یا پوسیدگی لوله تخلیه آب

کرفتگی یا پوسیدگی لوله تخلیه آب و نشتی آن

مهم ترین علت نشت آب از کولر گازی مشکلات مرتبط با خرابی یا گرفتگی لوله تخلیه آب است. در صورتی که آب نتواند از این لوله ها عبور کند به درون کولر برگشته و باعث نشت آب می شود. بعد از مدتی ممکن است که ورودی لوله دچار گرفتگی شود. رسوبات درون لوله، مانع عبور آب می شوند و شما باید لوله های آب را چک کنید. 

توجه کنید که هیچ چیزی درون آن ها گیر نکرده و آب به خوبی در جریان باشد. معمولا انسداد لوله به راحتی قابل حل است و نیازی به کمک گرفتن از تعمیرکاران نیست. گرد و غبار مهم ترین عامل مسدود شدن لوله های کولر گازی محسوب می شود که اگر در لوله تخلیه جمع شوند، آب کولر نمی تواند خارج شود و شاهد نشت آب خواهید بود. 

برای رفع این موضوع ابتدا لوله را به سمت پایین بگیرید، به صورتی که هیچ قسمتی از آن خم نباشد تا آب به راحتی جریان پیدا کند. دستگاه های مختلفی برای تمیز کردن لوله تخلیه آب وجود دارد که یکی از آن ها پمپ پرتوان است. این دستگاه به صورت دستی کار می کند و روش آر با آن بسیار راحت می باشد.

2. آلودگی فیلترهای هوا

فیلترهای قرار گرفته هوای در کولر از تجهیزات حساسی هستند که به تمیز بودن آن ها باید توجه داشت. با کثیف شدن فیلتر هوا، راه ورود هوا به کولر مسدود خواهد شد. در این صورت هوای زیادی به دستگاه نمی رسد و روی عملکرد کولر تاثیر منفی می گذارد. به دنبال این اتفاق کولر یخ می زند و این یخ زدگی با خاموش کردن کولر ذوب شده و علت نشت آب از کولر گازی می شود. 

آب ذوب شده ابتدا روی صفحه تخلیه می ریزد؛ اما با پر شدن آن، آب به بیرون از کولر نشت پیدا می کند. معمولا ظرفیت صفحه تخلیه کم بوده و با ذوب یخ، آب از کولر نشت پیدا خواهد کرد. یکی از راه های مهم برای جلوگیری از این موضوع، توجه به تمیز بودن فیلترهای هوا است. سعی کنید فیلترها را تمیز نگه دارید و هر یک ماه با توجه به میزان استفاده آن ها را بشویید.

3. پایین بودن دما در بیرون از محیط

بیش از حد پایین بودن دما و یخ زدن کولرگازی

در فصول سرد سال و زمانی که دمای هوای بیرون بسیار پایین باشد، ممکن است شاهد نشت آب از کولر گازی باشید. به دلیل سرد بودن هوا تجمع آب در کولر بیشتر می شود و کم کم نشت پیدا می کند. هنگامی که هوا گرم باشد این آب در مدت زمان کوتاهی تبخیر می شود؛ اما در فصول سرد سال این اتفاق رخ نخواهد داد. بنابراین بهتر است که از کولر گازی، فقط در روزهای گرم استفاده کنید تا شاهد این گونه مشکلات نباشید.

4. سرویس نکردن دوره ای کولر گازی

هر سیستم سرمایشی و گرمایشی برای راندمان بهتر و بالا بردن عمر مفید، نیاز به سرویس دوره ای دارد. در کولر گازی به دلیل ورود جریان هوا از بیرون به داخل، ممکن است به مرور زمان گرد و غبار روی اجزای داخلی کولر بنشیند. بخشی از کولر گازی که در بیرون از خانه قرار می گیرد باید هر ساله سرویس شود تا عملکرد مناسبی داشته باشد. شما باید بعد از یکسال استفاده، از سرویس کار یا نمایندگی بخواهید تا کولر خانه شما را سرویس کنند.

5. قرارگیری نامناسب لوله درین

لوله های درین

لوله درین یا لوله تخلیه آب نقش مهمی در جلوگیری از نشت آب کولر گازی دارد. زمانی که این سیستم نصب می شود باید به نحوه قرار دادن لوله درین توجه ویژه ای داشته باشید. در صورت خم شدن لوله، آب نمی تواند به راحتی از آن عبور کند و به درون کولر بر می گردد و نشت می کند. 

همچنین در صورت مسدود شدن این لوله با گرد و خاک به دلیل جایگذاری نامناسب، آب نمی تواند از آن عبور کند و در لوله می ماند. پس از چند بار استفاده از کولر، آب موجود در لوله ها یخ می زند و پس از خاموش شدن یخ ها ذوب می شوند و از کولر گازی آب نشت می کند.

برخی از افراد لوله را درون سطل قرار می دهند تا آب در سطح جمع شود. در صورتی که سطل پر شود امکان انتقال آب از لوله وجود ندارد و نشت آب رخ می دهد. شیب نامناسب شلنگ تخلیه آب کولر هم عامل مهمی است که مانع خروج آب از آن می شود. شیب لوله باید رو به پایین بوده و بدون انحنا باشد و به صورت افقی نصب نشود.

6. کثیف شدن قطعه کندانسور کولر

تمیز کردن کندانسور کثیف

کندانسور در محیط بیرون از خانه قرار می گیرد و به دلیل ذرات موجود در هوا، سریعا کثیف می شود. یکی از مواردی که باعث نشت آب از کولر می شود، تمیز نبودن کندانسور و عملکرد نامناسب آن است. در این صورت جهت جمع نشدن آب در دستگاه، حتما از سرویسکار کولر گازی یا نمایندگی برای تعمیر کمک بگیرید.

7. یخ زدن کویل اواپراتور کولر گازی

یخ زدن کویل اواپراتور

کویل اواپراتور یکی از بخش های مهم کولر است که در برخی مواقع دچار یخ زدگی می شود. با باز کردن دریچه و روکش کولر می توان مشاهده کرد که آیا کویل اواپراتور یخ زده است یا خیر. معمولا دلیل اصلی یخ زدگی این قطعه کثیف بودن فیلتر هوا و کم بودن مبرد است. فیلترهای کثیف مانع ورود هوا به درون کولر شده و به همین دلیل درون آن سرد باقی می ماند.

راه حل های از بین بردن نشت آب از کولر گازی

تمیز کیدن کولر گازی برای رفع نشتی آن

شما می توانید با پیدا کردن منبع اصلی مشکل، نشتی را از بین ببرید و برای اینکه آب از کولر نشت نکند به صورت مرتب فیلترها را شستشو داده و کولر را سرویس کنید. 

  • سرویس کردن کولر باید توسط افراد حرفه ای و متخصص در این زمینه انجام شود تا آسیبی به دستگاه وارد نشود. 
  • سطل تخلیه آب را به صورت روزانه تخلیه کنید تا آب به درون کولر بر نگردد.
  • نصب لوله کشی توکار می تواند انتخاب مناسبی برای حل این مشکل در زمان نصب کولر گازی باشد.

دلایل نشت آب از کولر گازی در یک نگاه

علت نشت آب از کولر گازی با توجه به آخرین مدت سرویس شدن و مدت زمان استفاده از این سیستم، متفاوت است؛ اما به صورت کلی شامل گرفتگی و پوسیدگی لوله آب تخلیه، یخ زدن کویل اواپراتور، کندانسور و فیلتر هوای کثیف، پایین بودن دما، نصب اشتباه لوله درین و سرویس نکردن سالانه کولر می شود.

در صورتی که نشت جزئی باشد، می توانید با خالی کردن روزانه سطل تخلیه آب، خودتان در منزل مشکل را حل کنید. اما اگر نشت آب از کولر گازی بسیار و ادامه دار است، حتما از تعمیرکاران حرفه ای و کاربلد ما در تاسیسات خدمات ایران بخواهید تا کولر را بررسی کنند.

پست های اخیر

تنظیم پکیج

کردی در حال تعمیر و سرویس کردن پکیج گه چرا خاموش می شود؟

شخصی در حال سرویس کردن پکیج

شخصی در حال سرویس کردن پمپ پکیج

تنظیم فشار گاز پکیج